Zarówno do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, jak i do Szpitala Miejskiego SPZOZ dotarła już znaczna ilość potrzebnego sprzętu medycznego oraz środków ochronnych dla personelu. Wsparcie otrzymała także, jak już było wspomniane, siedlecka jednostka pogotowia ratunkowego.
– Są to już setki tysięcy masek, rękawiczek, gogli i środków do dezynfekcji. Ale to, co najważniejsze dla subregionu siedleckiego, to bus, który służy do przewozu pacjentów zakażonych COVID-19, którzy nie wymagają wsparcia ratowników. 7-8 osób może być w takim busie przewożonych. A poza tym 7 respiratorów – to jest bardzo dużo – dodatkowo zakupionych na rzecz szpitala wojewódzkiego, ale też szpitala powiatowego, który pełni funkcję zakaźnego – wymienia Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Jak wyjaśnia marszałek Adam Struzik, zakupy są częścią unijnego projektu, będącego wsparciem dla 70 szpitali i różnych instytucji na Mazowszu oraz 5 stacji pogotowia ratunkowego.
Na realizację projektu Mazowsze przeznaczyło w sumie 150 mln zł z UE, a władzom województwa udało się dotychczas zamówić dla mazowieckich placówek służby zdrowia m.in. ponad 2 mln rękawiczek, ponad 4,2 mln maseczek, 145 tys. sztuk płynów dezynfekujących, ponad 277 tys. kombinezonów i fartuchów, jak również 1090 termometrów bezdotykowych, 700 pulsoksymetrów, 708 aparatów do mierzenia ciśnienia, 169 kardiomonitorów, 120 łóżek do intensywnego nadzoru, 64 urządzenia do dekontaminacji/zamgławiania/ozonowani, a także 70 respiratorów. Umowy na dostarczenie tego sprzętu zostały już podpisane i są w trakcie realizacji. Część sprzętów i środków ochronnych trafiła już do mazowieckich placówek medycznych, a część nadal jest w drodze.
– W pierwszym rzucie doposażamy te szpitale, które mają oddziały zakaźne albo wprost jednoimienne szpitale zakaźne. Natomiast w miarę możliwości i pozyskiwania sprzętu – np. w piątek (24 kwietnia) przyleciał z Chin samolot, na pokładzie którego jest 14 ton różnego rodzaju sprzętu, dzisiaj rozpoczynamy dystrybucję – staramy się to robić krok po kroku. Od tych najbardziej walczących na pierwszej linii frontu, do szpitali powiatowych włącznie – mówi Adam Struzik.
Decyzję o zamówieniu środków ochrony osobistej z Chin samorząd województwa podjął ze względu na rosnące potrzeby szpitali i braki tego rodzaju produktów na rynku polskim. Była to pierwsza z dwóch planowanych dostaw. W ramach całego transportu na Mazowsze dotrze: 3 mln różnego rodzaju maseczek ochronnych, 1 mln medycznych rękawiczek ochronnych, 30 tys. gogli, 30 tys. przyłbic medycznych oraz 640 termometrów do zdalnego pomiaru temperatury ciała. Łączny koszt całego zamówienia wyniósł ponad 16 mln zł.