Z miasta

Student(ka) przyszłości – nowy mural na ścianie budynku Uniwersytetu w Siedlcach

2024-05-16 10:22

Studenta, a właściwie studentkę przyszłości można zobaczyć na murze jednego z obiektów siedleckiej uczelni. Nowy mural ozdobił ścianę budynku Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu w Siedlcach, przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Armii Krajowej. Twórcą malowidła jest Tomek „Cukin” Żuk.

Budynek był szary, wystawały z niego na dachu wielkie anteny – i to mnie zainspirowało. Dostałem polecenie, by namalować „studenta przyszłości”. Od razu skojarzyło mi się to z cyframi, liczbami, elektroniką, sztuczną inteligencją, więc stwierdziłem że zrobię taką postać. Później dostałem kilka zdjęć, żeby pójść w cyber punk. Spodobało mi się to, poczułem, że to rzeczywiście mój klimat. Zrobiłem jeden projekt, gdzie była jedna wielka postać stojąca, co później zostało zmienione na popiersie kobiety. Dostałem wytyczne, żeby kolorystyka była fioletowo-granatowa, tak jak logo szkoły, i żeby były tam cyferki i logo uczelni. Rozwinąłem to, zrobiłem projekt, który został zatwierdzony, ale uprzedziłem, że na miejscu, gdy maluję, to wymyślam szczegóły. Ostateczna wersja sporo się różni od tej z projektu, ale kształt twarzy postaci i tematyka została zachowana – opowiada o swoim dziele autor muralu Tomek „CUKIN” Żuk.

Ścienne malowidło powstało bardzo szybko, w ciągu ok. dwóch dni. Wczoraj po południu (w środę, 15 maja) zdjęte zostały ostatnie rusztowania. Mural, który powstał z okazji jubileuszu 55-lecia Uniwersytetu w Siedlcach, rzuca się w oczy już z daleka. Jak Wam się podoba taka ozdoba na fasadzie uczelnianego budynku?

ROZWIĄŻ QUIZ: zgadnij jakie to mazowieckie miasto na podstawie trzech haseł!

Pytanie 1 z 10
Miasto wielu kultur i religii, Rynek Mariacki, lustro Twardowskiego