Na zdjęciu: studenci i kursanci Ośrodka Języka i Kultury Polskiej UPH z różnych stron świata

i

Autor: fot. Welcome Center UPH Na zdjęciu: studenci i kursanci Ośrodka Języka i Kultury Polskiej UPH z różnych stron świata

Studia dla Ukraińców w Siedlcach. Dlaczego warto kontynuować przerwaną wojną naukę?

2022-04-13 15:34

Kontynuacja edukacji, świadczenia socjalne i zakwaterowanie w domu studenta – takie możliwości dają uchodźcom z Ukrainy studia w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Do uczelni zgłosili się już pierwsi młodzi obywatele Ukrainy, którzy chcą kontynuować przerwane wojną studia.

– Ci uchodźcy, którzy zgłaszają się do nas, wyrażając chęć kontynuowania przerwanych w Ukrainie studiów, otrzymują oczywiście odpowiedź pozytywną. Na razie są to jednak pojedyncze przypadki. Decyzje w sprawie przyjęcia studentów z Ukrainy podejmujemy indywidualnie, analizując programy kształcenia, ale dokładamy wszelkich starań, by te programy po prostu do siebie pasowały – mówi Beata Gałek, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego.

Dotychczas chęć kontynuowania nauki w uczelni zgłosiło niewielu ukraińskich uchodźców. Podobnie jest w całej Polsce. Jest to jednak opcja warta rozważenia, bo oprócz tego, że młodzi obywatele Ukrainy mogą kontynuować przerwaną wojną edukację na wybranym kierunku studiów, to zyskują też możliwość korzystania ze świadczeń, przysługujących studentom w Siedlcach.

– Przychodząc na studia w UPH, ukraińscy uchodźcy otrzymują świadczenia socjalne i możliwość zakwaterowania w naszych domach studenta. Na razie zgłaszają się przede wszystkim na Wydział Nauk Humanistycznych i Wydział Nauk Społecznych. Warunkiem jest tu program kształcenia na studiach, które realizowali u siebie w Ukrainie i u nas. Niewątpliwie są takie kierunki, których adepci mogą bez przeszkód, od już, usiąść w naszych ławach i rozpocząć zajęcia. Na chwilę obecną nowe osoby trafiają głównie na pedagogikę, zarządzanie, kryminologię i edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych – informuje Beata Gałek.

Najprawdopodobniej część ukraińskich studentów, którzy przyjechali do Polski, liczy na szybkie zakończenie wojny i powrót do swojego kraju, co powstrzymuje ich przed zapisaniem się na zajęcia w polskich uniwersytetach. Inni zapewne rezygnują z takiej możliwości ze względu na barierę językową. W murach siedleckiej uczelni od lat uczy się jednak młodzież zza wschodniej granicy. Nowo przybyli studenci mogą więc korzystać z ich wsparcia, np. w pokonywaniu różnic kulturowych czy związanych z nieznajomością języka polskiego. Ponadto uczelnia oferuje bezpłatne kursy językowe dla uchodźców wojennych. Niektórzy obywatele Ukrainy zapewne będą chcieli rozpocząć studia dopiero od nowego semestru, czyli od października. W ramach obowiązującej specustawy, władze uczelni mają obowiązek znaleźć miejsce dla uchodźców, którzy wyrażą chęć kontynuowania nauki w Polsce.

Sonda
Czy wyjeżdżasz w tym roku na święta?