– Podpisaliśmy formalną umowę o współpracy. Jako Instytut Informatyki UPH objęliśmy patronatem szkołę, a w szczególności klasę programistyczną. Będziemy ją wspierać od strony merytorycznej, dydaktycznej. Zapraszamy uczniów na dodatkowe zajęcia na uczelni. Nasi wykładowcy będą również prowadzić wykłady i zajęcia dla uczniów tej klasy tutaj w szkole. Liczymy na owocną współpracę i na obopólne korzyści – mówi dr Artur Niewiadomski z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Pracownicy uczelni liczą także na otwarte pole do współpracy w przyszłych klasach, związanych z robotami, projektowaniem dronów i systemami mobilnymi. Tymczasem kadra nauczycielska szkoły ma za zadanie rozbudzenie w młodzieży zapału do kontynuowania nauki programowania na studiach. Planuje też podpisywanie umów patronackich z lokalnymi firmami, które już teraz zgłaszają zainteresowanie zatrudnieniem absolwentów programistyki w przyszłości.
– Uczelnia pomaga nam w zdobyciu wykwalifikowanej kadry i rozwijaniu treści metodycznych. My, ze swojej strony, chcemy umożliwić uczelni pozyskiwanie przyszłych studentów. Zainteresowanie pracodawców na rynku pracy jest ogromne. Rozmawialiśmy już z firmą Domtel o podjęciu współpracy i również objęciu tego kierunku patronatem. Zawód technik programista jest ujęty w klasyfikacji zawodów i zapotrzebowaniu na rynku krajowym jako istotny. Szacuje się, że na rynku polskim potrzeba 50 tys. programistów, a są to tylko wstępne szacunki (…) Wśród pracodawców lokalnych, nawet siedleckich, każda firma, która z nami rozpoczyna rozmowę, wyraża zainteresowanie zatrudnieniem kilkudziesięciu osób – mówi Agnieszka Zalewska-Wróbel, dyrektor ZSP nr 5 w Siedlcach.
Choć w dobie pandemii i związanej z nią zdalnej edukacji większość uczniów ma już dość przesiadywania przed ekranami, w ZSP nr 5 nie brakuje młodych ludzi, którzy z pracą przy komputerze chcą związać swoje życie. „To przyszłościowy zawód” – mówi młodzież z klasy o profilu technik programista. Uczniowie podkreślają także, że chcą się dalej rozwijać. Więcej na ten temat usłyszycie w zamieszczonym poniżej materiale dźwiękowym.