Udusił żonę. Czy będzie dożywocie dla Łukasza S. z Mokobód?

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Udusił żonę. Czy będzie dożywocie dla Łukasza S. z Mokobód?

2022-06-10 11:22

Będzie sądzony za morderstwo z premedytacją. W Sądzie Okręgowym w Siedlcach odbył się już ostatni proces 31-letniego Łukasza S. z Mokobód, który w styczniu 2022 roku w Sokołowie Podlaskim udusił Ludmiłę F., matkę ich 3-letniej córeczki. Mężczyzna przyznał się do winy. Już wcześniej miał być agresywny wobec kobiety. Małżeństwo było w separacji. Po ostatniej kłótni, znajomi znaleźli ciało 34-latki. Miała zostać uduszona własnymi spodniami.

W długiej mowie końcowej prokurator podkreślał, że dowody wskazują na to, że Łukasz S. nachodził i nękał byłą partnerkę. Nie potrafił pogodzić się z rozstaniem, był zazdrosny i dużo czasu spędzał w samochodzie w pobliżu budynku, w którym Ludmiła F. zamieszkała z ich 3-letnią córką po rozstaniu z 31-latkiem. Zdaniem prokuratora, okoliczności wskazują też na to, że morderstwo zostało popełnione ze szczególnym okrucieństwem. Duszona własnymi spodniami kobieta nie miała szans w walce ze znacznie silniejszym młodym mężczyzną. Po dokonanym morderstwie oskarżony nie wykazywał też skruchy. Prokurator wnioskował więc do Sądu o wymierzenie oskarżonemu kary 25 lat więzienia. Pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego Paulina Morzy apelowała do Sądu o dożywocie i 80 tys. zł zadośćuczynienia dla rodziny zamordowanej.

Udusił żonę. Czy będzie dożywocie dla Łukasza S. z Mokobód?

i

Autor: fot. Monika Półbratek

– W naszej ocenie tylko kara dożywotniego pozbawienia wolności spełni swoje cele. Kara ta ma w istocie charakter eliminacyjny, jednakże żadna inna kara nie spełni swojej funkcji. Czyn popełniony przez oskarżonego charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem społecznej szkodliwości i zawinienia – powiedziała radiu Eska.

W swojej mowie końcowej obrońca Łukasza S. podkreślał, że po kłótni z żoną oskarżony był pod wpływem bardzo silnych emocji, co stanowi okoliczność łagodzącą.

– Wnosiłem dzisiaj o zakwalifikowanie czynu z paragrafu 4 art. 148, czyli o tzw. zabójstwo w afekcie i wymierzenie kary w dolnych granicach zagrożenia ustawowego. Uważam że okoliczności popełnienia tego czynu przemawiają za tym, że można go w ten sposób zakwalifikować. Te emocje niewątpliwie po stronie oskarżonego były i są przesłanki do tego, aby spróbować ten czyn w taki sposób zakwalifikować – mówi Krzysztof Osiak, adwokat oskarżonego.

Wyrok w sprawie Łukasza S. Sąd Okręgowy w Siedlcach ogłosi 24 czerwca.

Sonda
Czy dożywocie to odpowiednia kara za zabójstwo?