Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Siedlcach przypomina, że w 2023 roku Europejski Tydzień Szczepień obchodzimy w ostatnim tygodniu kwietnia, czyli w dniach 24-30 kwietnia. To inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne kraje, we współpracy z organizacjami i instytucjami, zajmującymi się zdrowiem publicznym. W tym roku działania podczas Europejskiego Tygodnia Szczepień, opisane ogólnym hasłem „Zapobiegać. Ochraniać. Uodparniać”, dotyczą trzech różnych obszarów tematycznych, które opisują trzy hasła szczegółowe:
– Pierwsze hasło to „Każda dawka szczepionki się liczy!”. Koncentruje się ono na tym, że dla nas i naszych bliskich ważne jest podawanie każdej rekomendowanej dawki szczepienia, w celu uniknięcia zachorowania i zapewnienia ochrony przed chorobami zakaźnymi. Chodzi tu o dawki przypominające przeciwko różnym chorobom, zwłaszcza u osób dorosłych, a także u osób szczególnie narażonych na zachorowania. Drugie hasło to „Realizowanie kalendarza szczepień o czasie”. Działania te mają się skupić na realizacji szczepień zgodnie z ich kalendarzem, zwłaszcza u dzieci, by otrzymywały je, gdy są najbardziej zagrożone zachorowaniem na chorobę zakaźną. Trzeci obszar to „Rozmowy o szczepieniach”, czyli położenie nacisku na rozmowy z lekarzami i personelem medycznym oraz podnoszenie świadomości na temat tego, jak ważne są szczepienia, przekazywanie rzetelnej i wiarygodnej informacji na ten temat – wyjaśnia Jolanta Paczuska, kierownik sekcji epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach.
Czy warto bać się szczepionek? Jak często są badane? Czy szczepienia są niebezpieczne? Czym są niepożądane odczyny poszczepienne? Dlaczego warto wykonywać dawki przypominające poszczególnych szczepień na choroby zakaźne? Jak pandemia wpłynęła na szczepienia? Czy trzeba się szczepić przed wyjazdem w kraje egzotyczne? Jakie szczepienia powinniśmy przejść? Odpowiedzi na te i inne pytania, można usłyszeć w załączonym nad tekstem materiale dźwiękowym.
Więcej o Europejskim Tygodniu Szczepień, a także rzetelne informacje i materiały edukacyjne o szczepieniach, które są podane przystępnym językiem, można znaleźć m.in. na stronie internetowej szczepienia.pzh.gov.pl, a także na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i stronach powiatowych.