W kwietniu i maju, z powodu zagrożenia rozprzestrzenianiem się koronawirusa, na wiele tygodni muzeum zostało zamknięte dla zwiedzających. Wielu osobom uniemożliwiło to obejrzenie otwartych w tym roku wystaw. Wernisaż nowej planowano na okres wakacyjny, ale plany te musiały ulec zmianie z powodu pandemii. Jednocześnie starsze ekspozycje czasowe będzie można oglądać dłużej.
– Wystawy będą na razie czynne, ponieważ z powodu tej epidemii nawet nie mogliśmy sprowadzić eksponatów na inną planowaną wystawę. Zawiedli kurierzy, nie mogliśmy się porozumieć, i z obawy, żeby też coś się nie wydarzyło po drodze, żeby eksponaty nie uległy uszkodzeniu, zagubieniu itd., zdecydowaliśmy, że sami po nie pojedziemy. A te wystawy czasowe, które są w naszym muzeum znane np. z prezentacji w sieci, są nadal czynne (…) Jeszcze długie terminy są m.in. wystawy o dzieciństwie. Polecam wziąć ze sobą aparat fotograficzny, ponieważ na tej wystawie można zrobić bardzo ciekawe, pamiątkowe zdjęcia. Bardzo malowniczy jest przede wszystkim taki kącik z manekinami, lalkami (…) I oczywiście na piętrze jest jeszcze wystawa „W rycerskim obozie”, która od początku była fascynująca przede wszystkim dla najmłodszych, zwiedzających naszą placówkę muzealną. Zapraszam Państwa do odwiedzin – mówi Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach.
Przedłużone wystawy są kierowane do zwiedzających w różnym wieku. Dwie wspomniane przez dyrektora, zainteresują także dzieci. Obejrzenie ekspozycji przedstawiającej makatki, które pochodzą z różnych krajów Europy, w dobie pandemii może natomiast stanowić małą namiastkę zwiedzania innych państw. Te tkaniny dekoracyjne zdobiły kiedyś kuchenne wnętrza m.in. w Czechach, Niemczech, Białorusi czy Szwecji. Nie brakuje jednak i takich, które stworzone zostały na Mazowszu czy Podlasiu, co pozwala dowiedzieć się więcej także o dawnych zwyczajach Wschodniej Polski. Więcej na temat makatek przeczytacie w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.
Do kiedy można oglądać trwające wystawy czasowe w siedleckim Muzeum Regionalnym:
- „W rycerskim obozie” - do 31 lipca,
- „Makatka europejska – vademecum zasad moralnych” - do 30 sierpnia,
- „Nie spieszmy się dorastać – dzieciństwo naszych dziadków” - do 7 września 2020 roku.
Informacje o godzinach otwarcia muzeum są dostępne na stronie internetowej placówki.
Polecany artykuł: