Gaz w Żelkowie

i

Autor: Urząd Gminy Siedlce

W Żelkowie i Żelkowie-Kolonii bedzie gaz!

2022-09-20 14:11

Polska Spółka Gazownictwa rozpoczyna gazyfikację Żelkowa i Żelkowa-Kolonii w powiecie siedleckim. Symbolicznie wbito pierwsze łopaty pod budowę gazociągu.

Pod Siedlcami rozpoczęła się budowę gazociągu. Umożliwi on korzystanie z błękitnego paliwa mieszkańcom Żelkowa i Żelkowa-Kolonii. Inwestycja będzie realizowana przez Polską Spółkę Gazownictwa. - Już ponad 420 odbiorców jest zgłoszonych do przyłączenia się do sieci, a po zakończeniu inwestycji będą mogli zostać przyłączani kolejni – poinformował Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

W ramach inwestycji wybudowane zostanie 11 km sieci dystrybucyjnej. Od lat o budowę gazociągu w podmiejskich rejonach Siedlec zabiegali parlamentarzyści i samorządowcy. - Jest to wyczekiwana inwestycja. Położenie Żelkowa-Kolonii jest dosyć charakterystyczne. Jesteśmy bardzo blisko miasta i wiele osób na przestrzeni lat dziwiło się, że przed drogą krajową nr 2, ta siec się zakończyła – mówi Albert Gochnio, sołtys Żelkowa–Kolonii, radny gminy Siedlce.

Wśród odbiorców oprócz mieszkańców znajdą się się także miejscowe firmy i instytucje. - Zainteresowanie mieszkańców jest ogromne. Cieszymy się bardzo, naprawdę. Sama jestem przykładem, bo do tej pory mam ogrzewanie węglowe, czekałam na gaz. Do sieci będą mogły zostać podłączone: świetlica, szkoła, przedsiębiorstwa – mówi Małgorzata Cepek, wicestarosta powiatu siedleckiego, radna gminy Siedlce.

W ciągu ostatnich 5 lat nakłady na rozbudowę sieci gazowej i budowę nowych przyłączy w powiecie siedleckim wyniosły 36 mln zł. Po zrealizowaniu tej inwestycji, łączna długość gazowej sieci dystrybucyjnej na terenie powiatu siedleckiego wzrośnie do 582 km.