– Z okazji pierwszego dnia jesieni, czyli równonocy jesiennej, odtwarzamy eksperyment, który wykonał Eratostenes ponad 2000 lat temu. Bierzemy udział w międzynarodowym projekcie, w którym parowane są szkoły, które leżą na tym samym południku. Nasze dane wymienimy ze szkołą w Serbii i na podstawie tego wyznaczymy obwód Ziemi i jej promień – wyjaśnia Sławomir Miernicki, nauczyciel fizyki z I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach.
Uczniowie podkreślają, że tego rodzaju eksperymenty w plenerze to dla nich nauka poprzez doświadczenie. Wolą spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu i poznawać fizykę w praktyce.
– To jest bardzo ciekawe doświadczenie życiowe, bo możemy w łatwy sposób udowodnić coś, co jest nam już wiadome z różnych źródeł internetowych. I robimy to, korzystając ze sposobów, które zostały wynalezione w starożytności przez Erastotenesa – mówi Nikola Mazurczak, uczennica "Prusa".
– Jest to ciekawe przedsięwzięcie, bo pokazujemy, że zagadnienia z teorii, których uczymy się na lekcjach, mają praktyczne odwzorowanie w rzeczywistości – dodaje jej kolega Bartosz Urbanek.
Tego rodzaju eksperyment jest przeprowadzany w siedleckiej szkole już po raz drugi. Jak podkreśla organizator, wydarzenie będzie organizowane także w kolejnych latach.