Za nami III Festiwal Teatralny na Zamku w Liwie 2025. Zobacz zdjęcia z wydarzenia!

2025-07-21 12:27

Od piątku do niedzieli, w dniach 18–20 lipca 2025 roku, Zamek w Liwie był miejscem niezwykłego spotkania ze sztuką sceniczną. W ramach III Festiwalu Teatralnego publiczność miała okazję zobaczyć trzy różne spektakle, które poruszały zarówno klasyczne, jak i współczesne tematy, wpisując się w malowniczy krajobraz doliny Liwca i historycznych murów zamkowych.

W piątkowy wieczór 18 lipca III Festiwal Teatralny na Zamku w Liwie otworzył poruszający i nietypowy spektakl „Ofelie”, zrealizowany na podstawie „Hamleta” Williama Szekspira i „Śmierci Ofelii” Stanisława Wyspiańskiego. Reżyser Sebastian Gontarz poprowadził publiczność w teatralnym korowodzie spod wieży zamku w stronę rzeki Liwiec – to właśnie tam rozegrała się najważniejsza część opowieści. Widzowie i artyści znajdowali się na przeciwległych brzegach rzeki, budując napięcie pomiędzy sceną a odbiorcą. Kulminacją przedstawienia była poetycka scena, w której aktorki wskoczyły do rzeki i unosiły się na wodzie.

W sobotę 19 lipca publiczność zgromadziła się na spektaklu „Ślub”, opartym na dramacie Witolda Gombrowicza. W tej interpretacji Henryk wracał do domu rodzinnego, który uległ groteskowej przemianie – w miejscu dawnego ciepła i bliskości pozostała tylko dyskoteka i pozorna swojskość. Spektakl ukazywał rozpad tożsamości, niemożność powrotu do dawnej autentyczności oraz poczucie wstydu i rozczarowania dorosłością. Minimalistyczna, ale wymowna scenografia oraz silne kreacje aktorskie podkreśliły senno-koszmarny klimat tego przedstawienia.

Zwieńczeniem teatralnego weekendu była niedzielna prezentacja egzaminu studentów III roku aktorstwa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego pt. „Prorok Ilja – nieprawdopodobna historia w XIV scenach”, opartego na dramacie Tadeusza Słobodzianka. Reżyser Juliusz Chrząstowski poprowadził młodych aktorów przez gęstą i pełną symboliki opowieść o władzy, religii i moralności, ukazując ich pełne zaangażowania role.

Na scenie – zarówno tej tradycyjnej, jak i stworzonej z polnych dróg i nurtu rzeki – podczas festiwalu pojawiło się łącznie 30 aktorów, prezentując imponujący wachlarz umiejętności, wrażliwości i teatralnej pasji. Trzy wieczory teatralne na zamku w Liwie udowodniły, że miejsce z historią może stać się tłem dla współczesnych emocji, pytań i artystycznych poszukiwań – tworząc przestrzeń, w której żyje teatr.

Wydarzenie zostało sfinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Źródło: inf. pras. Karolina Giers, Zamek w Liwie

ROZWIĄŻ QUIZ: zgadnij jakie to mazowieckie miasto na podstawie trzech haseł!
Pytanie 1 z 10
Miasto wielu kultur i religii, Rynek Mariacki, lustro Twardowskiego