Impreza trwała od godzin porannych 10 sierpnia aż do późnego wieczora. Wśród licznych atrakcji Turnieju Rycerskiego na Zamku w Liwie znalazł się cały szereg potyczek m.in.: turniej o tytuł Fechmistrza Liwskiego, turniej łuczniczy, czy bitwy pocztów rycerskich. Na zgromadzonych czekał również pokaz rycerstwa konnego, a na terenie zamku można było spotkać wielu rekonstruktorów ubranych w stroje z epoki. Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach kaligraficznych, garncarskich oraz ciesielskich. Jak co roku, dużym zainteresowaniem cieszyło się przymierzanie zbroi oraz walka na piankowe miecze – każdy maluch mógł przez chwilę poczuć się jak prawdziwy rycerz. Ci mali, ale także ci więksi, mogli obejrzeć w całej krasie ptaki drapieżne podczas pokazu przygotowanego przez sokolnika Jeana van Cappenolle z Bogumina, znanego z poprzednich edycji turnieju.
W ramach wydarzenia odbyło się też uroczyste przekazanie kolekcji bagnetów kolekcjonera Krzysztofa Szczegłowa na ręce Dyrektor Muzeum Elizy Czapskiej. Dzięki temu zamkowa kolekcja broni liczy o ponad 800 sztuk więcej.
Uświetnieniem wydarzenia był występ zespołu Roderyk, który dał popis muzyki Medievale Folk, a jego charyzmatyczny wokalista rozbujał publiczność pod sceną. Zwieńczeniem tego pełnego atrakcji dnia był występ Teatru Ognia ,,Bohema”, który oczarował widownię.
Podczas turnieju można było też również zwiedzić Muzeum Zbrojownię na Zamku w Liwie – barokowy dworek mieszczący zbrojownię, a także podziwiać z wieży krajobraz doliny Liwca. Obecnie w piwnicach gotyckich można oglądać wystawę „Tadeusz Kościuszko. Naczelnik Wolności”, której kuratorem jest Artur Rogalski.
Patronat honorowy nad XXI Turniejem Rycerskim na Zamku w Liwie objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna i Polska Organizacja Turystyczna. Zadanie zostało sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Emocje po turnieju jeszcze nie opadły, a pracownicy Muzeum-Zbrojowni przygotowują się już do kolejnego, wielkiego wydarzenia, jakim niewątpliwie będą obchody urodzin królowej Bony, planowane na koniec września. Po śmierci męża Bona Sforza władała prawie całym Mazowszem – w tym zamkiem w Liwie. To właśnie Bonie zamek zawdzięcza podniesienie wieży bramnej o kilka metrów w górę. Więcej o tej niezwykłej postaci historycznej będzie można się dowiedzieć podczas kolejnej imprezy, o której na pewno będziemy jeszcze informować.
Polecany artykuł: