Inwestycje

Basen przy siedleckiej "Ósemce" znów otwarty dla mieszkańców

2024-02-13 10:33

Po 1,5 rocznej przerwie mieszkańcy Siedlec znów będą mogli korzystać ze zmodernizowanego basenu w Szkole Podstawowej nr 8. Zakończył się gruntowny remont obiektu. Prace kosztowały 15 milionów złotych, a ze starej pływalni zostały jedynie mury budynku.

Pływalnia przy Szkole Podstawowej nr 8 w Siedlcach działała od lat 90-tych. Przez 20 lat była jedynym krytym basenem w mieście i okolicach. Od ponad dekady wymagała gruntownego remontu.

- To pierwszy basen który był w Siedlcach w innej technologii, bo niecka była betonowa z płytkami, nie było systemu wejść ale to było budowane dziesiątki lat wstecz. Teraz mamy najnowocześniejszą technologię - mówi Andrzej Sitnik, prezydent Siedlec

Zakres remontu był bardzo szeroki. Powstał praktycznie nowy obiekt. Zachowano jedynie ściany budynku pływalni.

- W zasadzie wszystko poprzez: przebieralnię, prysznice, szafki, salę basenową wszystko jest nowe  - wylicza Karol Wnorowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Siedlcach, podkreślając, że obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Betonową nieckę, wyłożoną płytkami wymieniono na nowoczesną, ze stali nierdzewnej.

- W niecce mamy pół miliona litrów wody, do wykonania tych pac użyliśmy kilka tysięcy metrów sześciennych betonu, niecka jest w nowej technologii z kwasówki, nowoczesne oświetlenie ledowe, wymiana wszelkich instalacji - wymienia Karol Przesmycki, wykonawca inwestycji z firmy Zeltech.

Nowa jest też cała technologia oczyszczania i uzdatniania wody.

- Spełnia najnowsze wymagania. Przepisy wymiany wody obligują nas do wymiany raz w roku i jeśli będą dobre parametry, nie ma potrzeby jej wymieniać, można wymienić częściowo - mówi Kazimierz Krajewski, starszy technolog, pracownik pływalni, zaznaczając, że koszt wymiany wody to około 15 tysięcy złotych, a dotychczas woda w basenie musiała być wymieniana dwukrotnie w ciągu roku.

Inwestycja wyniosła 15 milionów złotych. Ponad 10 milionów pochodziło z dofinansowania z Polskiego Ładu, pół miliona samorząd pozyskał z urzędu marszałkowskiego, a około 4 mln 300 tys. zł pochodziło z budżetu miasta Siedlce. Z basenu w ramach zajęć sportowych będzie korzystać 2,5 tysiąca uczniów. Od najbliższej środy (14.02) pływalnia będzie otwarta dla wszystkich mieszkańców miasta. Bilet kosztował będzie 15 zł za godzinę. Ulgowy 9 zł. Przewidziano też zniżki dla seniorów i krwiodawców.