Urząd Miasta Siedlce

i

Autor: fot. JS Urząd Miasta Siedlce

Chcą dawać „moc” do działania i zmian. Nowa kampania społeczna w Siedlcach [AUDIO]

2021-04-20 9:08

Kilka instytucji, ale jeden cel – pomóc ofiarom przemocy w taki sposób, by przy wsparciu specjalistów znaleźli w sobie siły do zmian, które pozwolą na zawsze rozprawić się z problemem. To główne założenie kampanii - „STOP PRZEMOCY poMOC jest w Tobie!”. Realizuje ją samorząd miasta Siedlce wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, policją, szkołami oraz wieloma lokalnymi jednostkami pomocnymi.

W statystykach nie widać jej skali, bo spora część ofiar nie mówi o niej głośno. Przemoc to problem wielu rodzin, który w czasie pandemii jeszcze bardziej się nasilił. Stąd kampania „STOP PRZEMOCY poMOC jest w Tobie”, która ma przede wszystkim dać odwagę do działania i zmian. Akcja to nowe działanie w ramach Siedleckiej Ścieżki Pomocowej, która powstała w zeszłym roku i skupia wokół siebie różne instytucje działające na rzecz rodzin i dzieci. - Hasło brzmi: poMOC jest w tobie, nam zależy na tym, żebyście państwo przyszli po tą moc do nas, bo my wiemy, że każdy z państwa ma tą moc tylko nie zawsze potrafi ją z siebie wydobyć i nasza praca służy do tego, żeby pomóc państwu  w tym, żebyście mieli moc i siłę do rozwiązywania tego problemu, bo skuteczna pomoc jest wtedy, kiedy ona jest długofalowa, a nie trwa tu i teraz i jak zabraknie specjalisty, to znowu jest sytuacja trudna, tu chodzi o to, żeby wypracować takie mechanizmy, żeby ten specjalista po prostu nie był potrzebny - tłumaczy Katarzyna Marciniak-Paprocka, pełnomocnik prezydenta miasta ds. uzależnień.

Nadal nie wszyscy wiedzą, gdzie w Siedlcach można zgłosić się po wsparcie. W ramach kampanii powstał film o miejscach a przede wszystkim ludziach, którzy pomogą. - Chcieliśmy państwu pokazać, że nie idziecie państwo do instytucji de facto, tylko idziecie do człowieka, który stoi za tym udzielaniem pomocy, że są to ludzie przyjaźnie nastawieni, że mają chęci są przyjaźnie nastawieni do tego, żeby znaleźć rozwiązanie, żeby pomóc wydobyć się z tej sytuacji trudnej - wyjaśnia Katarzyna Marciniak-Paprocka.

A oprócz filmu, przygotowano też ulotki i materiały informacyjne, które trafią do szkół, na policję czy do szpitali. W planach są też  warsztaty, konferencje, szkolenia dla nauczycieli, pedagogów, policjantów, by lepiej i skuteczniej nieśli pomoc.

Więcej o kampanii „STOP PRZEMOCY poMOC jest w Tobie” do usłyszenia w materiale dźwiękowym, który niżej.

Mówią Aneta Krajewska i Katarzyna Marciniak-Paprocka z Urzędu Miasta Siedlce. POSŁUCHAJ:

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...