Park Miejski Aleksandria w Siedlcach może wreszcie doczekać się długo oczekiwanych prac remontowych

i

Autor: Monika Półbratek Park Miejski "Aleksandria" w Siedlcach może wreszcie doczekać się długo oczekiwanych prac remontowych

Co może się zmienić w wyglądzie Parku Miejskiego Aleksandria w Siedlcach?

2021-01-09 21:19

Na rewitalizację z prawdziwego zdarzenia siedlecki park miejski czeka dziesiątki lat, a już w tym roku może zacząć zmieniać swoje oblicze. Przypomnę. Miasto stoi u progu otrzymania prawie 8,5 mln zł unijnej dotacji na realizację inwestycji w „Aleksandrii”. Koszt całości to ponad 13 mln zł, bo prace będą wtedy kompleksowe i obejmą cały park. Co w ich ramach zostanie wykonane?

Jeżeli miasto Siedlce otrzyma dotację unijną na rewaloryzację parku, zmieni się w nim bardzo dużo. Nasadzenia nowych roślin, dokończenie ogrodzenia czy remont alejek wraz z budową oświetlenia, to tylko niektóre z zaplanowanych prac. Powstanie tam także nowy obiekt, w którym będzie można organizować różnego rodzaju imprezy.

– Projekt obejmuje budowę altany. To tzw. altana ogrodowa albo pawilon ogrodowy, który będzie w części reprezentacyjnej parku, gdzie będzie można organizować wydarzenia, np. koncerty – informuje Anna Więckiewicz, naczelnik Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miasta Siedlce.

W okolicy altany ma zostać wykonane także nagłośnienie i zamontowany monitoring. Ponadto w projekcie rewaloryzacji parku zostały uwzględnione także obiekty małej architektury, m.in. trzy fontanny, a także ławeczka Aleksandry Ogińskiej. Wyremontowane zostaną też zabytkowy mostek i plac zabaw dla dzieci.

Alejki i plac zabaw w Parku Aleksandria mogą doczekać się długo wyczekiwanego remontu

i

Autor: Monika Półbratek Alejki i plac zabaw w Parku Aleksandria mogą doczekać się wkrótce długo wyczekiwanego remontu

– W zakres projektu wchodzi także wykonanie ogródka jordanowskiego i budynku ogródka jordanowskiego. To jest plac zabaw, który pozostanie w tym samym miejscu, ale oczywiście z nowym wyposażeniem, ładnie wykończony, z nawierzchnią itd. – wyjaśnia Anna Więckiewicz. A prezydent Andrzej Sitnik dodaje, że będzie to jedna z ważniejszych zmian w „Aleksandrii”: – Myślę że będzie to jeden z podstawowych elementów, bo liczymy na to, że dzieci ze swoimi rodzicami będą przychodziły do parku i będą mogły z tego korzystać, i bawić się.

Poza projektem rewaloryzacji znalazła się tylko budowa kawiarni, ze względu na to, że byłaby ona obiektem komercyjnym.

Samorząd zabezpieczył już pieniądze na wkład własny w inwestycję. Wczoraj (8 stycznia), stosowne dokumenty trafiły do kancelarii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, umowa w sprawie przyznania miastu dotacji na rewaloryzację parku zostanie zawarta za około dwa miesiące. Niezależnie od tego, czy zostanie podpisana, magistrat będzie realizował sześć inwestycji w „Aleksandrii”, które wygrały w głosowaniu do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Wpisują się one w ten duży projekt rewaloryzacji (nie zakłócają go, bo zostały stworzone w oparciu o tę samą dokumentację). Zaplanowane prace, które będą w tym roku zrealizowane w parku w ramach budżetu obywatelskiego, łącznie kosztować będą 1,5 mln zł.

Jak siedlczanie oceniają nową alejkę i jej oświetlenie w Parku Miejskim "Aleksandria"
Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?