oszustwo

i

Autor: pixabay.pl

Kryminalne

Dwoje mieszkańców powiatu siedleckiego straciło łącznie ponad 120 tys. zł

2024-04-18 9:35

Dwie osoby z powiatu siedleckiego straciły swoje pieniądze chcąc się wzbogacić na inwestycjach. Uwierzyły w szybki zysk i straciły łącznie ponad 120 tys. zł. Siedlecka policja ostrzega przed oszustami.

Do Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach zgłosiły się dwie osoby, które chcąc się wzbogacić straciły duże sumy pieniędzy.

- 70-letni mężczyzna odebrał telefon z informacją o możliwości zainwestowania pieniędzy i szybkim i bezpiecznym zysku, na co się zdecydował i zrobił przelew w kwocie 1000 zł na rachunek bankowy wskazany przez doradcę inwestycyjnego. Aby płynnie przejść przez proces inwestycji polecono 70- latkowi zainstalowanie aplikacji umożliwiające zdalne korzystanie z pulpitu jego komputera, co ten uczynił. Następnie rzekomy doradca wszedł na stronę inwestycji i pokazywał mu jak inwestuje jego pieniądze, namawiając go na zwiększenie kwoty lecz senior odmówił po czym zakończył rozmowę. Po kilku dniach zauważył, że na jego koncie bankowym brakuje prawie 100 tys. zł i do tego ma wykorzystane środki z kart kredytowych. Odebrał kolejny telefon od tego samego doradcy, który poinformował go, że chcąc odzyskać pieniądze musi dokonać wpłaty w wysokość 20 000 $, która spowoduje obrót na koncie inwestycyjnym, czego ten nie zrobił i zakończył połączenie. Niestety mężczyzna poprzez zainstalowanie aplikacji zdalnego pulpitu umożliwił oszustom dostęp do komputera, przez co mogli wejść na jego konto bankowe i wykonać transakcje bez jego wiedzy i zgody. W taki sposób stracił blisko 100 tys. zł - informuje kom. Ewelina Radomyska z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.

Drugą oszukaną inwestorką była 40 – letnia kobieta, która straciła prawie 25 tys. zł. Wprowadzona w błąd przez doradcę inwestycyjnego pokazującego jej wykresy z zysków sama chcąc zyskać więcej,  przelewała kolejne pieniądze na wskazane przez doradcę konta.

- Po zrobieniu ponad 20 przelewów usłyszała przez telefon, że coś źle kliknęła i traci na inwestycjach. Jedyną możliwością ratunku miała być wpłata kolejnych 23 tys. zł. Jednak zanim to zrobiła sprawdziła strony internetowe, skąd dowiedziała się, że to oszustwo. Mimo, że w pewnym momencie kobieta zaczęła sprawdzać firmę inwestycyjną, było już na tyle późno, że straciła prawie 25 tys. zł - dodaje komisarz.

Policja ostrzega aby nie instalować pod żadnym pozorem aplikacji umożliwiających zdalne korzystanie z  urządzeń takich jak telefon czy komputer ani nie podawać haseł i loginów do swoich kont internetowych.

Sprawdź jak dobrze znasz Siedlce! Spróbuj przyporządkować obiekty do ich lokalizacji. To tylko 10 pytań!

Pytanie 1 z 10
Gdzie mieści się Obraz El Greco "Ekstaza św. Franciszka"