centrum symulacji

i

Autor: fot. Joanna Soćko Sala symulacji wysokiej wierności powoli wypełnia się nowoczesnym sprzętem. Łóżka zajmują pierwsi „pacjenci”. Nad wszystkim czuwa dr Piotr Leszczyński

Jeszcze nie jest gotowe, ale już robi wrażenie. Centrum Symulacji Medycznych w UPH [WIDEO FOTO]

2021-05-25 21:12

Profesjonalny sprzęt, szpitalne sale i fantomy, które wiernie naśladują fizjologię człowieka. Przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach powstaje nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych. Już niebawem będą się w nim kształcić studenci pielęgniarstwa.

Symulowany szpital będzie działał w dawnej siedzibie klubu studenckiego „Limes”. Budynek przeszedł gruntowny remont. - Jesteśmy w chwili obecnej na finalnym etapie przygotowywania otwarcia naszego Centrum Symulacji Medycznych, trwają jeszcze prace zewnętrzne, poprawki elewacji, podjazdów – budynek będzie w pełni przystosowany dla osób z niepełnosrawnościami - mówi Piotr Leszczyński, dyrektor Centrum Symulacji Medycznych UPH.

Studenci pielęgniarstwa będą mieć do dyspozycji siedem specjalistycznych pracowni wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt, który umożliwi ćwiczenia w warunkach prawie rzeczywistych. - Z symulatorami wysokiej wierności, które bardzo realistycznie odwzorowują wiele elementów fizjologii i procesów patofizjologicznych u pacjentów dorosłych, pediatrycznych i neonatologicznych łącznie z inkubatorem - dodaje doktor Leszczyński.

W poszczególnych salach zamontowano już aparaturę, w którą wyposażone są prawdziwe szpitale. - Tutaj na monitorze każdy parametr, który ustawimy i zmierzymy pacjentowi możemy monitorować, możemy dzięki temu bardzo szybko reagować, bo wszystko na bieżąco się wyświetla (…) Taki mammy plan, aby każda pielęgniarka, która będzie się tutaj uczyła miała taką możliwość przygotowania się do pracy, żeby później, jak zacznie prace na oddziale nie zaskoczyła ją niczym, nie zestresowała się - wyjaśnia Kinga Kowalik, technik symulacji medycznej z siedleckiego UPH.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowy symulowany szpital zostanie otwarty na przełomie czerwca i lipca. Inwestycja kosztowała około 5 milionów złotych. Powstała m.in. dzięki wsparciu z funduszy unijnych.

Przygotowania do otwarcia Centrum Symulacji Medycznych UPH

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?