Młodzież i dzieci z Siedlec poznały z bliska pracę strażaków.

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Relacja z imprezy

Młodzież i dzieci z Siedlec poznały z bliska pracę strażaków. ZOBACZ ZDJĘCIA!

2023-09-18 15:28

Siedlczanie mieli możliwość poznania zawodu strażaka „od kuchni”. W niedzielę, 17 września, w ramach podsumowania współpracy transgranicznej z Ukrainą przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach odbyła się impreza pod hasłem „Strażacka Przygoda”. Nie brakowało atrakcji dla dzieci i dorosłych. Wydarzenie przyciągnęło setki osób!

Chcemy w formie zabawy pokazać pożarnictwo od drugiej strony – na czym polega ratownictwo ale też kuchnia pożarnicza czy logistyka. Przewidzieliśmy wiele atrakcji dla dzieci, również w formie gry pożarniczej „Dzielny Mały Strażak”. To zadanie, polegające na wykonaniu sześciu etapów. Na każdym z nich uzyskuje się odpowiedni element hasła, na koniec trzeba je ułożyć, by otrzymać nagrodę. Poza tym mamy prezentację sprzętu, pokazy ratownictwa chemicznego i wysokościowego, a także wspinania przy użyciu drabiny hakowej, czyli element sportu pożarniczego. Mamy tu interaktywne stanowisko medyczne, gdzie pod okiem strażaków można się przeszkolić z udzielania pierwszej pomocy. Jest tu też strefa zabaw dla dzieci, dmuchańce, malowanie buziek, wata cukrowa i lody – powiedział nam w trakcie imprezy mł. bryg. Paweł Kulicki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach.

W wydarzeniu „Strażacka Przygoda” zorganizowanym w niedzielne popołudnie przy Komendzie Miejskiej PSP w Siedlcach wzięły udział tłumy siedlczan. Dorośli uczestnicy podkreślali, że dzieci mogły się tam wiele nauczyć i poznać bliżej trudny zawód strażaka. Młodzi ludzie byli zachwyceni wszystkimi przygotowanymi dla nich atrakcjami. Wielu z nich korzystało z nauki udzielania pierwszej pomocy, próbowało swoich sił w trafianiu strumieniem wody do celu i brało udział w konkursach, np. w przeciąganiu liny (węża strażackiego) czy we wspinaniu się poprzez układanie skrzynek w górę. Duże wrażenie na uczestnikach wydarzenia zrobił też namiot wypełniony dymem scenicznym, imitujący zadymienie w budynku objętym pożarem. Wchodząc do środka, można było się przekonać, w jakich warunkach muszą pracować strażacy.

Impreza została zorganizowana w ramach podsumowania 20-letniej współpracy transgranicznej między Polską jako członkiem Unii Europejskiej a Ukrainą.

Sonda
Czy kiedykolwiek chciałeś(aś) zostać strażakiem?