zsp 5

i

Autor: Monika Półbratek Z okazji Dnia Nauczyciela społeczność ZSP nr 5 w Siedlcach uhonorowała nie tylko swoich pracowników, ale także patronów

Nauczyciele i patroni – docenieni. Dzień Nauczyciela w ZSP nr 5 w Siedlcach [AUDIO, FOTO]

2021-10-14 13:45

„Nauczyciel stał się domownikiem” – przekonuje Agnieszka Zalewska-Wróbel, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Siedlcach. Podczas szkolnej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej podkreślała, że w czasie pandemii rola nauczycieli i opinia o nich bardzo się zmieniły. Robert Szczepanik, wiceprezydent Siedlec, a także uczniowie szkoły akcentują, że warto doceniać codzienny trud belfrów.

POSŁUCHAJ fragmentów przemówień z uroczystości obchodów Dnia Edukacji Narodowej w ZSP nr 5 w Siedlcach:

Proces edukacji trwa całe życie, od pierwszego oddechu do ostatniego. W ostatnim czasie nauczyciel to całkiem inna osoba. Zdalne nauczanie przeniosło nas do środowisk domowych uczniów. Byliśmy wszędzie, w pokoju, w sypialni ucznia, w salonie, w kuchni, a nawet nie tylko w domu, czasami u dziadków albo u cioci (…) Przed pandemią często nauczyciel był krytykowany. Za co? Za wszystko, różne rzeczy. Przede wszystkim za to, że za słabo zajmujemy się uczniem. Ale to nieprawda. Dopiero pandemia uświadomiła społeczeństwu, kiedy ten proces nauczania przeniósł się do domu ze szkoły, jak ciężką pracę wykonują nauczyciele – mówiła podczas oficjalnej części uroczystości Agnieszka Zalewska-Wróbel, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Siedlcach.

Edukacja jest najpotężniejszą bronią, jakiej można użyć, by zmienić świat – ta myśl przyświecała obchodom Dnia Edukacji Narodowej w siedleckiej „Budowlance”. Tzw. Dzień Nauczyciela jest świętem wszystkich pracowników oświaty, którzy przyczyniają się do zdobywania przez młode pokolenia wiedzy i umiejętności. Jak wyjaśnia dyrekcja placówki, w takim dniu społeczność szkolna chciała oficjalnie podziękować nie tylko wszystkim własnym pracownikom, ale także patronom ZSP nr 5, czyli pracownikom firm, które w ramach kształcenia dualnego nauczają młodzież także poza murami szkoły. Podziękowała również wykładowcom z zaprzyjaźnionych uczelni – Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i Collegium Mazovia, które mają z nią podpisane umowy patronackie.

Oba patronaty są żywe i już funkcjonują, co nas bardzo cieszy. Mamy nadzieję, że przyczynią się do podniesienia jakości kształcenia. Czyli kadra akademicka to też są nasi nauczyciele! – podkreśla Iwona Komosa, wicedyrektor szkoły.

W imieniu władz miasta w uroczystości wziął udział wiceprezydent Siedlec, Robert Szczepanik.

Okres pandemii dobitnie pokazał, że nauka stacjonarna, bezpośrednia, to to, za czym większość nauczycieli i uczniów tęskniła, gdy był prawie rok przerwy w nauce. Zawód nauczyciela ma swoje problemy. To jest powołanie (…) Ja chciałbym życzyć wszystkim nauczycielom, żeby spełniły się Państwa pragnienia, życzenia, i by tych środków pieniężnych było co miesiąc coraz więcej – powiedział do zgromadzonych.

Podczas uroczystości zostały także wręczone nagrody dla tych nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, którzy w ciągu ostatniego roku wykazali się szczególnymi osiągnięciami. Ponadto młodzież z klas pierwszych złożyła uroczyste ślubowanie uczniowskie. Uczniowie zaprezentowali też krótką scenkę pt. „Rada Pedagogiczna na wesoło”, a zebranym gościom i pracownikom szkoły wręczyli ,,słodkie’’ bukiety. Z okazji Dnia Nauczyciela specjalny poczęstunek młodzież przygotowała własnoręcznie. Jak podkreśla jeden z uczniów, jest to okazja warta uczczenia.

– Uważam że nauczycielom należy podziękować za tę ich ciężką pracę z tą dzisiejszą młodzieżą, która – nie oszukujmy się – do najgrzeczniejszej nie należy. Warto świętować. Wszystkiego najlepszego, żeby dawali radę, nerwy im wytrzymywały, żeby się nie załamywali, bo o to bardzo łatwo, i być może, żeby dalej mieli w nas nadzieję...

POSŁUCHAJ SONDY: czego życzą nauczycielom uczniowie z okazji ich święta?

Do życzeń młodzieży dołącza się także redakcja siedleckiej Eski.

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?