W debacie w Urzędzie Miasta Siedlce Szkołę Podstawową nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach reprezentowali uczniowie: Róża Całka, Klaudia Goławska, Zofia Biardzka, Aleksandra Orzełowska i Oliwia Maciołek. Opiekunem młodzieży była Justyna Wojewódzka.
Otwarty list młodzieży z siedleckiej „Dwójki” do dorosłych:
Drodzy Rodzice,
Chcielibyśmy podzielić się z Wami kilkoma myślami na temat tego, czym jest szczęście dla nas nastolatków. To ważny temat, który może pomóc w lepszym zrozumieniu naszych potrzeb i oczekiwań. Szczęściem dla nas są:
Relacje z rówieśnikami. Dla wielu nastolatków szczęście często wiąże się z bliskimi przyjaźniami. Wsparcie i akceptacja ze strony rówieśników są niezwykle istotne. Razem możemy się śmiać i spędzać czas w sposób, który sprawia nam radość. Znajomi są dla nas ważni, bo dzięki nim czujemy się częścią jakiejś grupy, a to daje nam poczucie przynależności. Pozwólcie nam tworzyć relacje z innymi, doradzajcie, jak wybrać te dobre i korzystne dla nas.
Rodzina, ponieważ daje nam poczucie bezpieczeństwa, bo wiemy, że możemy zawsze na nią liczyć. Kiedy mamy problemy, to Wy Rodzice pomagacie nam je rozwiązać i zawsze staracie się nas wesprzeć. Dzięki rodzinie czujemy, że mamy miejsce, gdzie zawsze jesteśmy akceptowani, bez względu na wszystko. To jest naszą definicją szczęścia. Prosimy zróbcie wszystko, aby to szczęście trwało.
Odpoczynek. Pozwala nam się lepiej skupić i być bardziej kreatywnymi. Dzięki niemu mamy energię na codzienne czynności, a w trakcie wykonywania naszych drobnych obowiązków czujemy spokój i harmonię. Po szkole lubimy zjeść smaczny, ciepły posiłek, napić się herbaty pobyć samym ze sobą. Daje nam to chwilę na złapanie oddechu. Bądźcie wtedy z nami, nawet za ścianą naszego pokoju, ale po prostu bądźcie.
Podróże. Większość z nas lubi wakacje, słońce, czy spokojny wypoczynek na plaży, może w górach, bo przecież to zależy od indywidualnych preferencji. Podróżując poznajemy kulturę, zabytki, mamy szansę poznać innych ludzi i po prostu dobrze się bawić w nowych pięknych miejscach. To właśnie jest to, co daje nam szczęście. Jak powiedział Hans Christian Andersen: „Podróżować to żyć”. Ale tak naprawdę nie jest ważne gdzie, ale z kim. Szczęściem jest podróżować z bliskimi, przyjaciółmi, z Wami.
Pasja i zainteresowania. Poświęcanie czasu na rozwijanie własnych pasji: sport, taniec, muzyka czy inne hobby, daje nam poczucia spełnienia i radości. Dążenie do poprawy swoich wyników, osiąganie celów sportowych oraz pokonywanie własnych ograniczeń to też jest dla nas szczęście. Wspierajcie nas w przezwyciężaniu naszych trudności. Czekamy na Wasze dobre słowo czy gest, gdy nam coś nie wyjdzie.
Dla każdego jednak szczęście może znaczyć coś innego. Każdy z nas do niego dąży. Każdy chce być szczęśliwy i ma do tego prawo. Drodzy Rodzice pozwólcie nam być szczęśliwymi, ale przy Waszej pomocy i obecności. Chcemy być dla Was Waszym Szczęściem.
Wasze Dzieci
Zosia, Ola, Róża, Klaudia, Oliwka
Debaty oraz listy do dorosłych są elementem kampanii „Widzę - rozmawiam - reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież” organizowanej przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, Komendę Miejską Policji w Siedlcach, IPA Region Siedlce oraz Szkołę Podstawową nr 7 im. Czesława Kamińskiego w Siedlcach. Patronat honorowy nad kampanią sprawuje Prezydent Miasta Siedlce Tomasz Hapunowicz. Patronat medialny – Radio ESKA Siedlce.