Otwarty list siedleckiej młodzieży z „Budowlanki” o poczuciu własnej wartości

i

Autor: Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach

Z miasta

Otwarty list siedleckiej młodzieży z „Budowlanki” o poczuciu własnej wartości

2024-04-30 10:35

W ramach miejskiej kampanii profilaktycznej „Widzę-Rozmawiam-Reaguję” odbyła się w marcu debata uczniów z dziesięciu siedleckich szkół średnich pt. „Jestem świadomy własnej wartości”. Teraz młodzież, która brała udział w debacie, przygotowuje otwarte listy o poczuciu własnej wartości, skierowane do rówieśników i dorosłych. Poniżej prezentujemy szósty z nich. Napisali go uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Siedlcach, czyli tzw. „Budowlanki”.

POSŁUCHAJ więcej o debacie siedleckiej młodzieży pt. "Jestem świadomy własnej wartości":

Listy, które są pisane i publikowane w ramach tegorocznej edycji kampanii „Widzę-Rozmawiam-Reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież” noszą zbiorczy tytuł „Młodzież o poczuciu własnej wartości w liście do…”. Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach w debacie w Urzędzie Miasta reprezentowali: Oliwia Adamczyk, Mikołaj Jerzykowski, Gabriel Łukasik, Marta Magdziak i Oliwier Wujek. Opiekunem młodzieży z „Budowlanki” była Justyna Kozak-Swat.

Uczestniczyliśmy w debacie "Jestem świadomy własnej wartości?!", przeprowadzonej w ramach kampanii „Widzę - Rozmawiam – Reaguję, w związku z tym pragniemy przekazać Państwu nasze refleksje i przemyślenia. Chcemy rozmawiać z ważnymi dorosłymi o wadze problemu, jakim jest niskie poczucie własnej wartości młodych ludzi, i przekazać nasze prośby dotyczące wsparcia, którego potrzebujemy. 

Mamy problem z poczuciem własnej wartości, przyczyniają się do tego różne czynniki, takie jak: presja społeczna, brak akceptacji ze strony rówieśników, trudności w radzeniu sobie z emocjami, brak wsparcia ze strony ważnych dorosłych. Media społecznościowe promujące nierealistyczne standardy piękna i sukcesu również przyczyniają się do pogorszenia naszej samooceny. 

Trudności w znalezieniu swojej pasji, celów życiowych i możliwości realizacji marzeń dodatkowo osłabiają nasze poczucie własnej wartości.

Drodzy Rodzice, przypominamy Wam, iż macie ogromny wpływ na nasze poczucie własnej wartości. Wasza postawa, sposób w jaki nas traktujecie oraz wartości jakie nam przekazujecie wpływają na naszą samoocenę i obraz samego siebie. Pozytywne relacje, okazane wsparcie, zrozumienie i akceptacja z Waszej strony, pomagają nam budować pewność siebie. Natomiast nieprawidłowe relacje, nadmierna krytyka, brak akceptacji mogą również wpływać na obniżenie naszej samooceny. Dlatego prosimy, abyście nas wspierali, doceniali osiągnięcia i pomagali nam się rozwijać.

Pomagajcie nam budować zdrowe poczucie własnej wartości, abyśmy akceptowali siebie, byli świadomi swoich mocnych stron, traktowali siebie jako osoby wartościowe i uwierzyli we własne siły. Wspierajcie nas w nawiązywaniu poprawnych relacji z otoczeniem, jesteśmy gotowi do współpracy z każdym uważnym dorosłym.

Drodzy Nauczyciele, Wy również macie bardzo duży wpływ na nasze poczucie własnej wartości.  Sposób w jaki nas traktujecie, Wasze podejście do naszych sukcesów czy niepowodzeń szkolnych rzutują na naszą samoocenę. Pozytywne relacje z Wami mogą sprawić, że poczujemy się docenieni, zmotywowani i bardziej pewni siebie. Możecie wzmacniać nasze poczucie własnej wartości poprzez pozytywne komunikaty, chwalenie nas nawet za drobne osiągnięcia i sukcesy oraz udzielanie nam wsparcia i wszechstronnej pomocy w rozwoju osobistym i edukacyjnym. Negatywne doświadczenia związane ze szkołą, czy też niepowodzenia edukacyjne mogą przyczynić się do obniżenia naszej samooceny i doprowadzić do problemów emocjonalnych i psychicznych. Dlatego ważne jest, abyście Państwo stawiali na budowanie pozytywnego środowiska szkolnego, wspieranie rozwoju uczniów oraz promowanie indywidualnych talentów i zdolności. W ten sposób możecie wzmacniać nasze poczucie własnej wartości, co niewątpliwie będzie miało pozytywny wpływ na nasze dalsze życie.

Drodzy dorośli, pragniemy wsparcia, zrozumienia i motywacji. Oczekujemy, że będziecie nam towarzyszyć w trudnych sytuacjach, udzielać porad, pomagać w podejmowaniu decyzji oraz chronić nas przed ewentualnymi niebezpieczeństwami. Prosimy także, abyście traktowali nas poważnie, wsłuchiwali się w nasze potrzeby i szanowali indywidualność. Oczekujemy również, żebyście byli odpowiedzialni i konsekwentni, dbali o nasz dobrobyt i zdrowie oraz stanowili dla nas wzór  do naśladowania. Pragniemy relacji opartej na zaufaniu i wzajemnym szacunku.

Apelujemy o otwartą i szczerą rozmowę o naszych problemach. Prosimy, pokażcie, że możemy Wam zaufać, abyśmy razem szukali rozwiązań. Pozwólcie nam rozwijać się i mieć swoje odmienne zdanie. Cały świat stoi przed nami otworem, twórzmy go razem.

Kochani Rodzice, Nauczyciele, jesteście dla nas bardzo Ważnymi Dorosłymi, bądźcie też bardziej Uważnymi na nasze potrzeby.

Z poważaniem

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5

im. Gen. Władysława Sikorskiego w Siedlcach

Otwarty list siedleckiej młodzieży z „Budowlanki” o poczuciu własnej wartości

i

Autor: Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach

Organizatorami realizowanej w Siedlcach kampanii profilaktycznej „Widzę-Rozmawiam-Reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież” są: Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, Komenda Miejska Policji w Siedlcach, IPA Region Siedlce oraz Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach. Patronat honorowy nad kampanią sprawuje Prezydent Miasta Siedlce, a patronat medialny – Radio ESKA.

ROZWIĄŻ QUIZ: zgadnij jakie to mazowieckie miasto na podstawie trzech haseł!

Pytanie 1 z 10
Miasto wielu kultur i religii, Rynek Mariacki, lustro Twardowskiego