Pierwsza tegoroczna akcja sprzątania brzegów Muchawki i okolic zalewu od jego strony zachodniej, przebiegała bardzo szybko i sprawnie

i

Autor: Monika Półbratek Pierwsza tegoroczna akcja sprzątania brzegów Muchawki i okolic zalewu od jego strony zachodniej, przebiegała bardzo szybko i sprawnie

Sprzątają brzegi rzeki i zalewu Muchawka w ramach Operacji Czysta Rzeka [WIDEO, AUDIO, FOTO]

2021-04-11 17:44

Półtorej godziny sprzątania i około 30 worków śmieci – to bilans pierwszej z trzech akcji porządkowania brzegów siedleckiego zalewu i okolic rzeki Muchawki. Wszystkie są prowadzone w ramach tzw. „Operacji Czysta Rzeka”. W tę ogólnopolską inicjatywę ekologiczną włączyły się w Siedlcach dwa sztaby. Jako pierwszy, brzegi lokalnych zbiorników wodnych sprzątał sztab Koła „Podlasie” Polskiego Klubu Ekologicznego.

Klub w zasadzie już po raz trzeci sprząta w ramach tej akcji „Operacja Czysta Rzeka” (...) W okolicach Muchawki do strony zalewu sprzątamy brzegi oraz łąki. Natomiast za tydzień (17 kwietnia) będziemy sprzątać od strony ul. Warszawskiej. Wiemy też, że w tygodniu Stowarzyszenie Wspólnota Arche, która także ma w Siedlcach swój sztab, będzie sprzątać Muchawkę z drugiej strony. W zasadzie to my sprzątamy okolicę... od zawsze. Wymyśliliśmy takie akcje jak „Śmieci niczyje”, a potem „Segreguj z nami śmieci niczyje” i np. wieszamy worki wzdłuż ul. Mazowieckiej. Sprzątamy, gdy tylko jest okazja. I to jest taka akcja nieustająca. Sprzątamy też okoliczne lasy i ogólnie środowisko – informuje Barbara Mileszczyk, prezes Koła PKE „Podlasie” w Siedlcach i osoba dowodząca sztabem nr 51 „Operacji Czysta Rzeka”.

Warto dodać, że w pierwszej tegorocznej akcji sprzątania, która odbyła się w sobotę, 10 kwietnia, uczestniczyli nie tylko członkowie klubu, ale także inni siedlczanie, którzy dołączyli do niego jako wolontariusze. Byli to zarówno seniorzy, jak i bardzo młodzi ludzie. Podkreślali, że zależy im na tym, by okolice zalewu były czyste, więc całkowicie bezinteresownie, dbając o środowisko naturalne, włączyli się w tego rodzaju wydarzenie.

– Jestem biegaczką i biegam przez cały rok. Bardzo sobie cenię to piękne miejsce w Siedlcach. I jestem tutaj spontanicznie, nie należę do żadnej partii czy ruchu, tylko sprzątam dlatego, że staram się dbać o środowisko. I jestem zadowolona, że mogę brać udział w takiej akcji. Mam nadzieję, że będą także inne inicjatywy w naszej okolicy, i że będą też często nagłaśniane, bo to jest dobra sprawa! – powiedziała Esce jedna z uczestniczek.

W całej Polsce w "Operację Czysta Rzeka” włączyło się w 2021 roku ponad 200 sztabów i prawie 4000 wolontariuszy, którzy przeprowadzą łącznie ok. 300 akcji sprzątania. W Siedlcach zostały zarejestrowane dwa sztaby, ale wiele innych działa w tym roku na terenie całego regionu. Najwięcej w okolicach rzeki Bug. Więcej o tym, jak przebiegała ostatnia akcja w Siedlcach, można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym oraz zobaczyć na naszym filmie (jeżeli się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę).

POSŁUCHAJ RELACJI z pierwszej akcji sprzątania okolic rzeki i zalewu Muchawka w Siedlcach w ramach Operacji Czysta Rzeka 2021:
Operacja Czysta Rzeka - sprzątanie okolic Zalewu Muchawka w Siedlcach

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...