Prace budowlane związane z utworzeniem ośrodka udarowego w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim mają trwać do końca marca 2021 roku

i

Autor: Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Prace budowlano-modernizacyjne, związane z utworzeniem ośrodka udarowego w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim, mają trwać do końca marca 2021 roku

Wiosną ruszy w Siedlcach ośrodek udarowy dla pacjentów z całego wschodniego Mazowsza

2021-02-09 14:54

Udary, oprócz zawałów, to jedna z tych chorób, które dotykają coraz szerszego grona osób i należą do najczęstszych przyczyn zgonów. Dlatego tak ważne jest, by lokalne placówki zdrowia posiadały ośrodki udarowe, w których mogą szybko i sprawnie udzielić pomocy chorym. Wiosną, po zakończeniu trwających prac remontowo-budowlanych, jeden z takich ośrodków zostanie otwarty w siedleckim szpitalu wojewódzkim. O odpowiednie zaplecze kadrowe zarząd placówki zadbał z wyprzedzeniem.

– Udary to dziedzina bardzo zwiększających się zachorowań w Polsce. Dlatego właściwa organizacja systemu leczenia neurologicznego to jedna z podstawowych powinności, które musimy zorganizować. I taka sytuacja ma miejsce w naszym szpitalu. Remontujemy oddział neurologiczny wraz z pododdziałem udarowym, który uzyska powierzchnię dwa razy większą, bo będzie na całym poziomie piętra – mówi Marcin Kulicki, prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

Jak podaje portal www.gov.pl rocznie dochodzi w Polsce do udarów mózgu u około 60 tys. pacjentów, z czego większość, bo około 80 procent z nich, cierpi z powodu udarów niedokrwiennych. Najskuteczniejszą metodą leczenia, która najczęściej pozwala uniknąć powikłań, jest wówczas trombektomia mechaniczna. To zabieg, który polega na mechanicznym usunięciu skrzepu z naczynia. Ważne, by został on wykonany w ciągu ośmiu godzin od wystąpienia udaru. Wymaga to zatem bardzo szybkiej diagnostyki i przekazania pacjenta do takiej placówki zdrowia, która może ten zabieg wykonać. Siedlecki szpital wojewódzki będzie jedyną placówką na wschodnim Mazowszu, która będzie posiadała ośrodek udarowy. Co więcej, został on wpisany do systemu jako pilotażowy w leczeniu trombektomią mechaniczną. Co to oznacza?

– Jest to o tyle ważne, że automatycznie mamy finansowanie tego ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Możemy zatem w pełni, a także w sposób absolutnie zorganizowany i profesjonalny włączyć ten nowoczesny sposób leczenia udarów w system naszego szpitala –wyjaśnia prezes.

Prace budowlane, a także te związane z wyposażeniem placówki, mają trwać do końca marca. W kwietniu, gdy ośrodek ruszy, od razu będzie mógł przyjmować pacjentów. Zarząd lecznicy zadbał już bowiem o zorganizowanie kadry lekarskiej. Pozyskanie tego rodzaju specjalistów nie było proste, ale udało się o to, dzięki temu, że zostało zaplanowane z dużym wyprzedzeniem czasowym.

– Już w tej chwili mamy zorganizowaną załogę lekarzy, którzy będą prowadzić ten ośrodek trombektomii mechanicznej. Jest to wiedza specjalistyczna i rzadko występująca, więc jest mało medyków, którzy to potrafią. My ich już mamy, dzięki kontaktom i dzięki temu, że już dwa lata temu, kiedy po raz pierwszy mówiło się o tym, pozyskaliśmy lekarzy, którzy uczyli następnych – informuje Marcin Kulicki.

Inwestycja jest finansowana z budżetu województwa mazowieckiego. Remont oddziału neurologicznego wraz z pododdziałem udarowym i zakupem wyposażenia będzie kosztować w tym roku 8,1 mln zł. Koszty utworzenia ośrodka udarowego to łącznie ponad 8 mln zł (3,5 mln zł w tym roku oraz ponad 4,5 mln w roku ubiegłym).

Roboty nauczyły się tańczyć | ESKA XD - Mobmania #15
Sonda
Czy boisz się, że koronawirusem może Cię zarazić lekarz?