W przygotowanie siedleckiej edycji wydarzenia włączyły się: Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny, Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach, Siedlecka Grupa Literacka Witraż wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury, a także siedlecki Zakład Karny. Słowa dramatu wybrzmiały w Pałacu Ogińskich, na skwerze przy fontannie obok siedleckiej książnicy i Ratusza pod Jackiem, a także na placu gen. Sikorskiego i w murach więzienia. Tam wydarzenie zostało zresztą zorganizowane w pierwszej kolejności, bo już w piątek, 3 września.
– W związku z pandemią Covid-19 i koniecznością zachowania reżimu sanitarnego Narodowe Czytanie zostało zrealizowane z wykorzystaniem więziennego radiowęzła jednostki penitencjarnej, co pozwoliło dotrzeć do wszystkich, niespełna 700 osób pozbawionych wolności, przebywających w Zakładzie Karnym w Siedlcach. Wydarzenie otworzył krótkim przemówieniem Dyrektor Zakładu Karnego w Siedlcach ppłk Marek Suwiński, który m.in. zwrócił uwagę na bogactwo literatury polskiej, niosącej za sobą uniwersalne przesłania i wartości oraz potrzebę odkrywania piękna dzieł wybitnych polskich autorów – informuje por. Przemysław Turyk, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Siedlcach.
W czytaniu dramatu w murach Pałacu Ogińskich wziął udział rektor UPH Mirosław Minkina. Tego samego dnia, w sobotę 4 września, na skwerze przy fontannie do wspólnego czytania „Moralności Pani Dulskiej” zaproszono znaną aktorkę teatralną i telewizyjną – Justynę Sieńczyłło.
– Pani Justyna Sieńczyłło występuje dzisiaj w pierwszym akcie, w roli Dulskiej. Razem z nią czytają same znakomite osobistości z naszego miasta, w tym zastępca prezydenta miasta Siedlce Robert Szczepanik. Pogoda i publiczność nam dopisały. Jacka zdjęli z wieży ratusza, więc jesteśmy bardzo, bardzo zadowoleni, że w tak miłych okolicznościach przyrody i całej tej literatury mogliśmy zorganizować takie piękne przedsięwzięcie – powiedziała nam w dniu wydarzenia Ewelina Raczyńska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach.
Na placu gen. Sikorskiego czytających wspiera swoim głosem dzisiaj, czyli 6 września, aktorka teatralna i filmowa Barbara Wypych. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 12.00.
Polecany artykuł: