Siedleccy policjanci i strażacy przez całe ferie prowadzą wiele działań profilaktycznych, by dzieci były bezpieczne

i

Autor: fot. mazowiecka.policja.gov.pl

Dbają, by ferie były bezpieczne. Strażacy i policjanci prowadzą działania profilaktyczne [AUDIO]

2022-02-08 19:19

Kontrolują miejsca zimowego wypoczynku, autobusy i kierowców osobówek, a dzieci uczą odpowiednich zachowań na drodze i w miejscach publicznych. W ramach kampanii profilaktycznej „Bezpieczne ferie” siedleccy strażacy i policjanci prowadzą szereg działań, które mają na celu zapewnienie młodzieży pozbawionego wypadków wypoczynku.

Kampanię społeczną „Bezpieczne ferie” siedleckie służby mundurowe realizują od lat. W jej ramach prowadzą rozmaite działania profilaktyczne, które mają na celu zapobieganie różnego rodzaju wypadkom i przykrym zdarzeniom, a także realizowanie szkoleń dla dzieci i młodzieży. Tradycyjnie strażacy uczą w ferie bezpiecznej zabawy na lodzie i przygotowują w odpowiednich do tego miejscach lodowiska. W tym roku, z racji braku odpowiedniej pogody, takie działania nie mogły zostać zrealizowane w czasie ferii. Prowadzone są jednak kontrole zimowisk. By upewnić się o odpowiednim przygotowaniu obiektów, w których odbywa się zimowy wypoczynek, straż pożarna rozpoczęła ich sprawdzanie jeszcze przed feriami, i do czasu ich zakończenia będzie takie działania kontynuować.

– Dokonujemy prewencyjnie kontroli obiektów, które są przewidziane do pełnienia miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży. Wydajemy czasem opinie, które potwierdzają, że przepisy w zakresie bezpieczeństwa pożarowego są spełnione. Mamy dostęp do bazy wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tam możemy sobie podejrzeć, gdzie w danym momencie realizowany jest ten wypoczynek zimowy i... jedziemy tam na kontrolę, by sprawdzić, czy wszystko jest OK i czy to faktycznie są bezpieczne ferie (...) W naszym mieście i powiecie każdego roku jest kilka-kilkanaście zorganizowanych wypoczynków zimowych. Są to fajne zimowiska w różnych miejscach, w szkołach, instytucjach, klubach osiedlowych i innych obiektach. Kontrolujemy je corocznie i rażących nieprawidłowości w nich nie ma, być może właśnie dlatego że je sprawdzamy. Osobom, które organizują ten wypoczynek, pomaga to zrozumieć, że ta odpowiedzialność jest po ich stronie i że mają obowiązek zapewnić bezpieczeństwo dzieciakom – mówi mł. bryg. Paweł Kulicki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach.

Kontrole, które służą bezpieczeństwu dzieci i młodzieży opuszczających nasze miasto i powiat, prowadzą natomiast siedleccy policjanci. Również zaczynają jeszcze przed feriami i przez cały okres dni wolnych od szkoły realizują zadania związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Przeprowadzają więcej kontroli na drogach miasta i powiatu siedleckiego – sprawdzają, czy kierowcy stosują się do obowiązujących przepisów, czy są trzeźwi, czy poprawnie zamontowali bagaż, czy w odpowiedni sposób przymocowali foteliki samochodowe i czy dobrze zapięli w nich dzieci, jeżeli jadą z nimi na zimowy wyjazd. Prowadzą także kontrole autobusów, busów i autokarów, które przewożą dzieci na zorganizowany wypoczynek. Przypominają przy tym rodzicom, by nigdy nie wahali się wzywać policji, gdy wysyłając dzieci na zimowy wyjazd, zauważą że kierowca jest nietrzeźwy lub z pojazdem coś jest nie tak. Pęknięta szyba, zdarte opony lub takie, które nie pasują do obecnej pory roku – to elementy, które mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo uczestników wyjazdu. Kontrole pojazdów przed wyjazdami zorganizowanymi tradycyjnie prowadzone są na parkingu przy ul. Wiszniewskiego, naprzeciwko NovegoKina. 

Tradycyjnie, w okresie ferii zimowych, policjanci prowadzą także spotkania profilaktyczne z młodzieżą. W tym roku, z powodu trwającej pandemii i obecnej sytuacji epidemiologicznej, odbywają się one głównie w formie wykładów online.

W poprzednich latach zajęcia profilaktyczne dla dzieci odbywały się w czasie ferii stacjonarnie. Obecnie prowadzone są głównie w formie wykładów online

i

Autor: fot. z archiwum KMP w Siedlcach W poprzednich latach zajęcia profilaktyczne dla dzieci odbywały się w czasie ferii stacjonarnie. Obecnie prowadzone są głównie w formie wykładów online

– Jesteśmy proszeni o prelekcje dotyczące bezpieczeństwa, a także o tym jak dzieci mają się bawić podczas ferii zimowych. Niestety, śniegu na ten moment za oknem nie mamy, ale oczywiście poruszamy tematy związane z przebywaniem na drodze i w miejscach publicznych, takie jak chociażby zaginięcia. Dzieciaki wyjeżdżają, więc wspominamy o tym, żeby nawet te młodsze dzieci wiedziały, gdzie wypoczywają, jak to miejsce czy hotel się nazywa, w którym są z rodzicami czy gdzieś na zorganizowanym wypoczynku. Ale mówimy też o tym, jak prawidłowo przychodzić przez jezdnię, przypominamy to zwłaszcza maluchom – mówi sierż. sztab. Małgorzata Mazurek z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.

Młodzieży policjanci przypominają także o tym, że w świetle nowych przepisów nie można przechodzić przez jezdnię, korzystając z telefonu komórkowego. Uczulają młodych ludzi na to, że nie tylko jest to bardzo niebezpieczne, ale też grozi za to mandat karny w wysokości 300 zł.

Więcej o działaniach realizowanych przez siedlecką policję i straż pożarną w czasie ferii zimowych można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym (jeżeli się nie wyświetla lub nie odtwarza, należy odświeżyć stronę albo włączyć dźwięk na komputerze, nie telefonie).

POSŁUCHAJ więcej o kampanii profilaktycznej "Bezpieczne Ferie", którą realizują siedlecka policja i straż pożarna. Jakie działania prowadzą?
Sonda
Czy nauka zdalna powinna obowiązywać w marcu 2022?