Dzieci, młodzież i seniorzy z Siedlec na szkoleniach z bezpieczeństwa. Projekt „Razem bezpieczniej”

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Profilaktyka

Dzieci, młodzież i seniorzy z Siedlec na szkoleniach z bezpieczeństwa. Projekt „Razem bezpieczniej” [ZDJĘCIA!]

2023-09-21 17:20

Edukują dla bezpieczeństwa! Komenda Miejska Policji w Siedlcach i Urząd Miasta Siedlce wspólnie realizują projekt „Razem bezpieczniej”. Jego celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych i w ruchu drogowym. Inauguracja projektu odbyła się w Szkole Podstawowej nr 8 w Siedlcach. W jego ramach w mieście organizowane będą zarówno spotkania z dziećmi i młodzieżą, jak też z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Bezpieczeństwo na drodze to kluczowa kwestia, która ma ogromne znaczenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Ważne jest aby znać i przestrzegać przepisów drogowych. W tym celu będą prowadzone zajęcia edukacyjno-profilaktyczne dla dzieci, ale też dla młodzieży i seniorów z terenu miasta Siedlce, bo bezpieczeństwo na drodze zależy od wspólnych wysiłków nas wszystkich. Dlatego ważne jest, aby każdy znał i przestrzegał tych zasad – podkreśla kom. Ewelina Radomyska z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.

Dla dzieci klas I-III przewidziane są zajęcia pt. „Jestem bezpieczny na drodze, w miejscach publicznych i w domu”. Będzie to cykl spotkań policjantów z siedleckiej komendy z uczniami klas I-III szkół podstawowych w mieście. W trakcie spotkań dzieci dowiedzą się jak zachowywać bezpieczeństwo w miejscach publicznych, a także co robić w sytuacjach zagrożenia.

– Trzeba przypominać, uczyć! Bo myślę, że dzieci są najbardziej wdzięcznymi słuchaczami, więc jeżeli funkcjonariusze w sposób konkretny wytłumaczą im zasady ruchu drogowego, to one będą tego przestrzegać. A może nawet wymuszą na rodzicach, by i oni tego przestrzegali... – mówi Robert Szczepanik, wiceprezydent Siedlec.

Oficjalna inauguracja projektu „Razem bezpieczniej” odbyła się w Szkole Podstawowej nr 8 w Siedlcach.

– Nasza szkoła znajduje się przy dwóch ruchliwych ulicach, gdzie jest duże natężenie ruchu, dlatego chętnie włączamy się w różne działania promujące bezpieczeństwo – mówi Karol Wnorowski, dyrektor siedleckiej „Ósemki”.

Ze starszymi uczniami siedleccy policjanci spotkają się w ramach projektu podczas debaty „Młodzież o bezpieczeństwie”, w której wezmą udział uczniowie siedleckich szkół średnich, nauczyciele, a także policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. Uczestnicy debaty będą starali się odpowiedzieć na pytania: Czy w mieście jest bezpiecznie? Co można zmienić, żeby było bezpieczniej? W trakcie debaty odbędzie się prelekcja policjantów na temat bezpieczeństwa w miejscach publicznych.

Z siedleckimi seniorami mundurowi będą rozmawiać na spotkaniu pod nazwą „Bezpieczny senior” w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, funkcjonującego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach. Policjanci omówią wówczas zagrożenia, na które narażone są szczególnie osoby starsze.

Jesteś kierowcą? Sprawdź, jak dobrze znasz przepisy ruchu drogowego

Pytanie 1 z 15
Co grozi kierowcy, który nie ma przy sobie prawa jazdy podczas policyjnej kontroli?