Operacja Czysta Rzeka 2024: zarejestruj sztab i zorganizuj akcję sprzątania na łonie natury!

i

Autor: Monika Półbratek Zdjęcie ilustracyjne

Ekologia i środowisko

Operacja Czysta Rzeka 2024: zarejestruj sztab i zorganizuj akcję sprzątania na łonie natury!

2024-03-13 10:00

Wiosna już za pasem! Tradycyjnie, już po raz szósty, Operacja Czysta Rzeka mobilizuje społeczność do porządków na łonie przyrody. Jak przekonują organizatorzy, angażując się w takie sprzątanie, mamy realny wpływ zachowanie natury dla przyszłych pokoleń. Wystarczy wybrać miejsce do posprzątania lub zgłosić się do akcji jako uczestnik. W inicjatywę mogą się już włączać mieszkańcy Siedlec i regionu. Ruszyła rejestracja sztabów i wolontariuszy!

Niestety, śmieci to problem powszechny. Powinniśmy umieć zarządzać nimi w domu – segregować, a najlepiej generować ich jak najmniej w codziennym życiu. Nie możemy też pozostać obojętni wobec odpadów, które zalegają w naszym otoczeniu – cierpi przyroda, traci urok nasza okolica, a czasem zanieczyszczenie może okazać się niebezpieczne. Dlatego warto włączyć się w akcje sprzątania na łonie natury. Ruszyła już rejestracja sztabów Operacji Czysta Rzeka 2024. Można założyć własny lub dołączyć do już istniejącego, by prowadzić i/lub uczestniczyć w akcjach sprzątania. Pierwsze tegoroczne porządki można będzie zorganizować chociażby z okazji Międzynarodowego Dnia Działań na rzecz Rzek czy z okazji Światowego Dnia Wody.

Śmieciowe statystyki

Pozostawione w lesie lub parku odpady i nieczystości budzą największe obawy 69% Polaków - 69%. Niepokój wywołuje także zanieczyszczenie wody, pływające śmieci (64%) oraz martwe zwierzęta, w tym ryby (59%). Niemal równie często (57%) odczuwa lęk, widząc ślady po wycieku paliwa, ścieki z kanalizacji i inne płyny przemysłowe. To w tej grupie ekologicznych wrażliwców Operacja Czysta Rzeka może szukać wsparcia. I tak dzieje się już szósty rok z rzędu – informuje Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka.

POSŁUCHAJ więcej o starcie Operacji Czysta Rzeka 2024:

Zrób przegląd swojej okolicy na wiosnę

Operacja Czysta Rzeka odbywa się w całej Polsce. Co roku największy odzew ma na Mazowszu. W inicjatywę chętnie włączają się także mieszkańcy Siedlec i okolic. Akcje ruszają wiosną, kiedy po zimie przyroda powoli budzi się do życia i najłatwiej dostrzec śmieci w jeszcze niezazielenionych i niebujnych zaroślach, przy spacerowych ścieżkach, w lesie czy na terenach przylegających do koryta rzeki.

– Po raz szósty stajemy w gotowości do walki ze śmieciami na łonie natury. Dzięki naszej regularnej aktywności wiemy, że możemy liczyć na chętnych do sprzątania. Jesteśmy wdzięczni każdemu, kto podejmuje trud zorganizowania akcji jako szef sztabu, a także każdemu uczestnikowi akcji społecznego oczyszczania rzeki czy swojej okolicy. Niestety miejsc wymagających naszej interwencji nie brakuje, dlatego po raz kolejny zachęcamy wszystkich ludzi wrażliwych ekologicznie do mobilizacji, by zrobić rekonesans najbliższego otoczenia lub innego wybranego terenu zielonego pod kątem zalegających tam śmieci, założyć sztab i przeprowadzić akcję sprzątania otwartą lub zamkniętą w gronie znajomych lub bliskich – mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizatorów Operacji Czysta Rzeka.

Zarejestruj sztab lub zgłoś się do akcji

Rejestracja sztabów wystartowała w marcu i tradycyjnie odbywa się w systemie elektronicznym, poprzez stronę internetową akcji: www.operacjarzeka.pl.

Uczestnikiem akcji może zostać osoba, która ukończyła 18 lat, natomiast niepełnoletni od lat 13 mogą wziąć udział w sprzątaniu wyłącznie za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Młodsi mogą uczestniczyć w akcji wyłącznie pod opieką rodziców lub dorosłych opiekunów. W tej edycji będzie także możliwość zorganizowania akcji szkolnej. Ta opcja skierowana jest do przedszkoli, szkół lub placówek oświatowych, w których to opiekun rejestruje sztab i zapisuje uczestników.

Nasz system umożliwia już rejestrację sztabu i akcji w dowolnym terminie do 25 maja. Szefem sztabu może zostać osoba dorosła, która podejmie się koordynacji lokalnej akcji i zadba o odbiór odpadów. W tej roli najlepiej odnajdą się osoby zorganizowane i przedsiębiorcze, lokalni liderzy czy członkowie organizacji pozarządowych. Po zgłoszeniu na naszej stronie pojawi się interaktywna mapa z pinezkami, które będą oznaczać miejsca zaplanowanych akcji. W ten sposób do już widocznych akcji będzie można zapisać się jako uczestnik. Wszyscy zgłoszeni otrzymają worki i rękawice do zbiórki odpadów. Szefów sztabów wyposażymy także w materiały i narzędzia ułatwiające organizację akcji Operacji Czysta Rzeka na swoim obszarze działania – informuje Daniel Parol.

Do dyspozycji będzie m.in. „Przewodnik Szefa Sztabu”, dostępny pod linkiem: https://operacjarzeka.pl/poradnik-szefa-sztabu/, a infolinia pod nr tel.: 22 290 20 40 jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00. Zapytania lub wątpliwości można także kierować pod mailem: rzeka@operacjarzeka.pl.

Ekologiczny Kalendarz, czyli Harmonogram Operacji Czysta Rzeka 2024:

  • 14 marca – Międzynarodowy Dzień Działań na rzecz Rzek
  • 21 marca – Pierwszy dzień wiosny: akcja Eko Marzanna
  • 22 marca – Światowy Dzień Wody
  • 20 kwietnia – akcja sztabu głównego (z okazji Dnia Ziemi 22 kwietnia) w Kazimierzu Dolnym
  • 22 kwietnia – Dzień Ziemi
  • 25 maja – podsumowanie akcji wiosennej na Warmii.

QUIZ. POWIAT SIEDLECKI. W KTÓREJ GMINIE ZNAJDUJE SIĘ TA MIEJSCOWOŚĆ?

Pytanie 1 z 14
W której gminie znajduje się miejscowość Żebrak?