Otwarty list siedleckiej młodzieży z „Elektryka” o poczuciu własnej wartości

i

Autor: Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach

Z miasta

Otwarty list siedleckiej młodzieży z „Elektryka” o poczuciu własnej wartości

2024-05-09 14:17

W ramach kampanii profilaktycznej „Widzę-Rozmawiam-Reaguję” w marcu tego roku odbyła się w Urzędzie Miasta Siedlce debata uczniów z dziesięciu szkół średnich pt. „Jestem świadomy własnej wartości”. Teraz młodzież, która brała w niej udział, przygotowuje otwarte listy o poczuciu własnej wartości, skierowane do rówieśników i dorosłych. Poniżej prezentujemy siódmy z nich. Napisali go uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Siedlcach, czyli tzw. „Elektryka”.

POSŁUCHAJ więcej o debacie siedleckiej młodzieży pt. "Jestem świadomy własnej wartości":

Listy, które są pisane i publikowane w ramach tegorocznej edycji kampanii „Widzę-Rozmawiam-Reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież” noszą zbiorczy tytuł „Młodzież o poczuciu własnej wartości w liście do…”. Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach w debacie reprezentowali: Beata Bryńczak, Wiktoria Bryńczak, Gabriela Oklińska, Alicja Tkaczyk i Zuzanna Wasiluk. Opiekunem młodzieży z „Elektryka” była Edyta Starostka.

Drodzy Dorośli!

W marcu 2024 roku, my uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach, reprezentowaliśmy naszą szkołę w debacie międzyszkolnej, której temat brzmiał: „Jestem świadomy własnej wartości?!”. Nasza grupa broniła następującej tezy: „Poczucie własnej wartości kształtuje się w procesie socjalizacji, a jego podstawą są opinie ludzi na nasz temat i osoby z naszego otoczenia”.

Ludzie, którymi się otaczamy, są jak lustra, w których się przeglądamy i na tej

podstawie kształtujemy poczucie własnej wartości! Dlatego dzisiaj, w imieniu wielu młodych ludzi, chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, jak ogromny wpływ na nasze życie macie Wy – Dorośli, Rodzice, Nauczyciele – od najmłodszych lat naszego życia. Nie jest tajemnicą, że to Wy od zawsze jesteście naszymi autorytetami. Stąd też słowa, które do nas kierujecie, opinie i reakcje, czy to pozytywne czy negatywne, mają ogromny wpływ na to, jak postrzegamy samych siebie.

   Drodzy Rodzice, kochajcie i szanujcie nas za to, że jesteśmy, a nie za to, jacy jesteśmy. Chcemy, żebyście byli dla nas wsparciem w każdym momencie naszego życia, bo gdy  sprawicie, że pokochamy siebie w całości, zaakceptujemy w sobie wszystko i zrozumiemy, ile jesteśmy warci, innej osobie bardzo trudno będzie obniżyć naszą pewność siebie. To od Was wszystko się zaczyna. 

Chcielibyśmy zachęcić Państwa do praktykowania miłości bezwarunkowej. Miłości, która mówi: „Kocham Cię nie dlatego, że osiągasz sukcesy, a dlatego, że jesteś moim dzieckiem”. Pamiętajmy, że nikt z nas nie jest perfekcyjny. Każdy doświadcza trudności i popełnia błędy, ale to właśnie owe porażki motywują nas do nauki, wzrostu i rozwoju. Gdy popełnimy błąd, nie chcemy słyszeć, że jesteście nami rozczarowani. Niech  Wasza krytyka będzie konstruktywna, a nie oceniająca. 

Drodzy Dorośli, to Wy jako pierwsi pomagacie nam kształtować naszą tożsamość i wartości osobiste. Pomóżcie nam budować poczucie szacunku i akceptacji siebie, dzięki temu będziemy respektować prawa osób z naszego otoczenia. Nie porównujcie nas do innych, bo każdy z nas jest wyjątkowy. 

Drodzy Dorośli, to Wy jesteście osobami, które mogą pokazać nam, że jesteśmy wartościowi, nasze zdanie jest ważne i możemy poznawać świat na własnych zasadach.

Poczucie własnej wartości jest kluczem do życiowej satysfakcji! Niezależnie od popełnianych błędów czy niepowodzeń, każdy z nas zasługuje na miłość, szacunek i akceptację.

 

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1

im. Stanisława Staszica w Siedlcach

Alicja Tkaczyk, Zuzanna Wasiluk, Beata Bryńczak, Wiktoria Bryńczak, Gabriela Oknińska

Otwarty list siedleckiej młodzieży z „Elektryka” o poczuciu własnej wartości

i

Autor: Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach

Organizatorami realizowanej w Siedlcach kampanii profilaktycznej „Widzę-Rozmawiam-Reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież” są: Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, Komenda Miejska Policji w Siedlcach, IPA Region Siedlce oraz Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach. Patronat honorowy nad kampanią sprawuje Prezydent Miasta Siedlce, a patronat medialny – Radio ESKA.

ROZWIĄŻ QUIZ: zgadnij jakie to mazowieckie miasto na podstawie trzech haseł!

Pytanie 1 z 10
Miasto wielu kultur i religii, Rynek Mariacki, lustro Twardowskiego