operacja czysta rzeka

i

Autor: fot. Sztab Operacji Rzeka

Przed nami finał letniej edycji Operacji Czysta Rzeka

2021-08-26 20:48

W ostatni weekend wakacji, w dniach 27-29 sierpnia, ogólnopolska akcja ekologiczna pod hasłem "Czysta Rzeka" zostanie przeprowadzona na Wieprzu, Bugu i Krznie. W ramach inicjatywy sprzątanych jest 30 rzek w kraju, w tym także rzeki w powiecie siedleckim. Wolontariusze i sympatycy akcji mogą jeszcze dołączyć do jej finału, który odbędzie się w Janowie Podlaskim.

Sprzątanie wody odbywa się z poziomu canoe/kajaku. Letnie akcje mają mniejszy zasięg niż wiosenne. Są całkowicie koordynowane przez Sztab Główny Operacji Rzeka. Cykl rozpoczął się z początkiem wakacji na rzekach Kostrzyń, Liwiec i Bug w woj. mazowieckim. W lipcu ekopatrol odwiedził już Podlasie i rzeki Nurzec, Narwię i Biebrzę, Podkarpacie – rzeki San, Wisłok i Tanew, Wielkopolskę i Lubuskie z rzekami Warta, Noteć i Obra, Świętokrzyskie z rzekami Kamienna, Świślina i Nida oraz Lubelskie z rzekami Biała Łada, Wieprz i Bukowa. W sierpniu spływy porządkowe odbyły się na Dolnym Śląsku (Odra, Bóbr i Kwisa) i podczas największego spływu kajakowego na Bugu. Dwa tygodnie temu akcja odbyła się na Mazurach (Krutynia) i Suwalszczyźnie (Czarna Hańczą, Rospuda), a w miniony weekend na Wiśle, Policy i Świdrze na Mazowszu – relacjonuje Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa akcji.

Warto dodać, że w trakcie tegorocznych wakacji Operacja Rzeka odwiedziła także wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, odbywające się w różnych regionach Polski. Były to: Festiwal Kultury Pogranicza Folkowisko w Gorajcu, Festiwal Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Festiwal Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej, Festiwal Cieszfanów oraz największy spływ kajakowy w Polsce – „500 kajaków” w Drohiczynie.

To już ostatni weekend naszych letnich spływów porządkowych. Będziemy sprzątać na Wieprzu, Bugu i Krznie. Wtedy też odbędzie się finał akcji w Janowie Podlaskim, na który serdecznie zapraszamy. Podsumujemy tegoroczną edycję Operacji Czysta Rzeka z artystycznym akcentem. Wystąpią Haydamaky oraz odbędzie się mini koncert dla rzeki projektu Sviatyj” – mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizator Operacji Czysta Rzeka.

Finał wydarzenia odbędzie się w najbliższą sobotę, 28 sierpnia, za Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim. Wstęp na wydarzenie będzie możliwy tylko dla osób zarejestrowanych i posiadających bezpłatną elektroniczną wejściówkę, którą można pobrać na stronie internetowej: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/873329-3. Liczba miejsc jest ograniczona.

HARMONOGRAM NA OSTATNI WEEKEND AKCJI:

  • 27.08.2021- rzeka Wieprz: trasa Serock - Bożniewice
  • 28.08.2021 - rzeka Bug: trasa Niemirów – Mielnik (trasa Triathlonu Krainy Bugu) 
  • 29.08.2021 - rzeka Krzna: Porosiuki – rzeka Rudka (Stajnia Rudka)

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Operacji Rzeka, a także na jej stronie na Facebooku oraz w portalu Youtube.

Operacja Czysta Rzeka - sprzątanie okolic Zalewu Muchawka w Siedlcach

QUIZ. Zwierzę czy roślina? 10 szybkich pytań, sprawdź swój wynik!

Pytanie 1 z 10
Epipremnum złociste