Leszek Cichy i Janusz Kalinowski przyjadą do Siedlec 2 grudnia na spotkanie w ramach cyklu Kino z pasją

i

Autor: fot. NoveKino Siedlce

Spotkanie z Leszkiem Cichym i Januszem Kalinowskim oraz seans filmu „Everest dla każdego”

2021-11-30 14:41

To wydarzenie, które zainteresuje zarówno fanów sportów górskich lub biegania, jak i amatorów kina dokumentalnego. Gośćmi ostatniego w tym roku czwartkowego wieczoru z cyklu „Kino z pasją” będą znany himalaista Leszek Cichy, a także maratończyk – Janusz Kalinowski. Spotkaniu, które rozpocznie się 2 grudnia o 19.00, będzie towarzyszyć projekcja dokumentu pt. „Everest dla każdego”.

Już po raz ostatni w tym roku, 2 grudnia spotkamy się w klubie filmowym „Kino z pasją” w NoveKino Siedlce. I będzie to finał niezwykły. Po raz pierwszy do Siedlec przyjedzie legenda polskiego himalaizmu, Leszek Cichy, który wraz z Krzysztofem Wielickim 17 lutego 1980 roku po raz pierwszy stanął na szczycie Mount Everestu zimą. Leszek Cichy jest także pierwszym Polakiem, który zdobył Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. A to zaledwie dwie, chociaż na pewno te najważniejsze, karty z jego bogatego dorobku górskiego. W czwartek towarzyszył mu będzie Janusz Kalinowski, wybitna postać w historii polskich biegów, uczestnik kilkudziesięciu maratonów na całym świecie, a także współorganizator pierwszego maratonu i prekursor triathlonu w Polsce. To też doświadczony dziennikarz i komentator m.in. wszystkich letnich igrzysk olimpijskich, jak również podróżnik, który odwiedził ponad 80 krajów – mówi Agnieszka Osmólska-Ilczuk, organizatorka cyklu „Kino z pasją”.

Obecnie, jako wiceprezes Klubu Sportowego Polskie Himalaje, Janusz Kalinowski organizuje wyprawy w odległe zakątki całego świata. Organizował także tę, która stała się pretekstem do nakręcenia filmu dokumentalnego pt. „Everest dla każdego”, którego projekcję będzie można obejrzeć podczas czwartkowego wieczoru w NoveKino Siedlce. Opowiada on o wędrówce do bazy pod Mount Everestem, w której wzięło udział 400 osób ze stu miast w Polsce.

Byli to wybitni himalaiści, sportowcy, ratownicy górscy, ale także osoby duchowne, lekarze, nauczyciele, młodzież... Ludzie, który jeszcze chwile wcześniej nie przypuszczali, że ich marzenia o spotkaniu z najwyższą górą świata mogą stać się rzeczywistością, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie wyruszyli do Nepalu. W dokumencie odnaleźć możemy filmowe ujęcia, które wyszły spod ręki Dariusza Załuskiego, Roberta Kielaka i Adriana Dmocha, który cały film wyreżyserował. Podczas spotkania będziemy starali się przekonać widzów, że każdy z nich może spełnić marzenia o dalekich podróżach, a co więcej, będzie można zapisać się nawet na wyjazdy, jakie organizuje klub Polskie Himalaje, do kilkunastu krajów na wszystkich kontynentach w przyszłych latach. Bo planów jest mnóstwo! – opowiada organizatorka.

Start wydarzenia, które podsumowuje cały rok spotkań w klubu filmowego „Kino z pasją” – w najbliższy czwartek o 19.00 w NoveKino Siedlce. Jednak już od godz. 18.00 z Leszkiem Cichym będzie można porozmawiać osobiście we foyer kina! Będzie tam podpisywał swoje książki, m.in. "Gdyby to nie był Everest...", "Trzy bieguny", "Zaklętym w górski kamień", "Zawsze mówi, że wróci". Uczestnicy zyskają też możliwość zdobycia nepalskich gadżetów, których rozprowadzanie pomaga jednej z ubogich rodzin w Katmandu. To jednak nie wszystko! Podczas czwartkowego wieczoru, goście „Kina z pasją” rozlosują wśród siedleckiej publiczności 10 numerów startowych na Międzynarodowy Supermaraton Stulecia w Warszawie, który odbędzie się 12 listopada 2022 roku! Ta impreza ma zakończyć trwające pięć lat obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sonda
Kochasz góry?