Bartosz Szumowski, twórca Klubu Literackiego Prozak Siedlce zaprasza do współtworzenia zbioru opowiadań

i

Autor: Monika Półbratek Bartosz Szumowski, twórca Klubu Literackiego "Prozak" Siedlce

To dla nich szansa na wydanie własnej publikacji. Do pomocy zachęcają siedlczan [AUDIO]

2022-03-17 22:15

Członkowie Klubu Literackiego „Prozak” Siedlce planują wydanie własnej publikacji. Ma to być zbiór opowiadań wielu autorów, mieszkających w Siedlcach i okolicach. Nie tylko członków „Prozaka”, ale też innych lokalnych literatów, niezależnie od ich wieku. Do współtworzenia książki klubowicze zapraszają wszystkich zainteresowanych mieszkańców regionu!

POSŁUCHAJ o Klubie Literackim Prozak Siedlce i jego planach na wydanie własnego zbioru opowiadań:

– Kiedy po przerwie spowodowanej pandemią Klub Literacki „Prozak” Siedlce zaczął się ponownie spotykać, wrócił nienowy już pomysł, żeby przygotować zbiór naszych tekstów. Do tego pomysłu są zapaleni chyba wszyscy, bo jest to przede wszystkim okazja, żeby został po nas ślad. Siedlce mogą się już pochwalić przeróżnymi antologiami poetyckimi. Różne środowiska tworzące wiersze, udokumentowały swoje istnienie w formie publikacji, natomiast autorzy prozy z Siedlec do tej pory nie mieli takiej możliwości. Chcemy taką możliwość stworzyć – informuje Bartosz Szumowski, założyciel Klubu Literackiego „Prozak” Siedlce.

W ciągu ok. trzech lat swojego istnienia przez klub przewinęło się wiele piszących osób z miasta i okolic. Byli to zarówno ludzie młodzi, jeszcze uczący się w szkole podstawowej, jak i emeryci. Niektórzy członkowie są bardzo oddanymi klubowiczami, pojawiającymi się na sobotnich spotkaniach „Prozaka” i udzielający się na jego facebookowej grupie. Większość z nich bardzo rozwinęła swoje zdolności literackie. Wydanie wspólnej książki ma być dla nich kolejnym krokiem. Pochwalą się osiągnięciami, a jednocześnie będą mieć okazję do pracy nad swoim tekstem z redaktorem, co dostarczy im nowych doświadczeń. Jednocześnie stworzenie takiej książki ma być też formą zachęty dla kolejnych osób, które marzą o publikacji własnego tekstu, a nie są jeszcze członkami klubu.

– Jesteśmy głęboko przekonani, że w Siedlcach i okolicach jest sporo osób piszących prozę, które z jakichś powodów nie odwiedziły jeszcze naszych spotkań. Może nie słyszały o naszym istnieniu. Możliwe też, że są osoby, które wiedzą, że „Prozak” istnieje, ale nie do końca są przekonane do formuły naszych spotkań. Zdajemy sobie sprawę, że jest ona trochę akademicka, co nie wszystkim może pasować. Może są też osoby skromne, które czują się jeszcze niegotowe do pojawienia się na spotkaniu, mówienia o swoim pisaniu i rozmawiania z innymi o ich twórczości (…), natomiast bardzo możliwe, że mimo tej skromności mają dorobek godny publikacji. Wszystkie osoby z wymienionych przeze mnie grup zapraszam do tego, żeby się przyłączyły do naszej inicjatywy. Chcemy razem stworzyć książkę, która zgromadzi możliwie największą liczbę osób piszących opowiadania i powieści na terenie Siedlec, ale także w bliższych i dalszych okolicach miasta – zachęca Bartosz Szumowski.

Z członkami klubu można kontaktować się poprzez jego fanpage „Prozak Siedlce” oraz połączoną z nim grupę na Facebooku. Można także wysłać e-mail do twórcy grupy na adres: prozak.siedlce@gmail.com. Warto również pojawić się na jednym ze spotkań klubowych, które odbywają się co dwa tygodnie w Saloniku Literackim Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach przy ul. Piłsudskiego 5 (wejście przy ławeczce z Żeromskim). Najbliższe spotkania odbędą się o godz. 11.00 w soboty 19 marca oraz 2 kwietnia.

Sonda
Czy wojna na Ukrainie zagraża również Polsce?