Ratusz Siedlecki Jacek

i

Autor: Marcin Mazurek Jacek

Wirtualny spacer po Siedlcach

2020-04-03 9:22

Aby odwiedzić ciekawe miejsca nie ruszając się z domu, można wykorzystać dostępną technologię. Jednak nawet u największych gigantów internetowych zdjęcia ulic i zabytków mają już kilka lat. Dlatego postanowiliśmy pokazać Wam jak dzisiaj wyglądają symbole Siedlec. Do tego komentarz siedleckiego przewodnika.

Dawny Ratusz Miejski potocznie zwany Jackiem. Mamy tu dwie sienie przejezdne, po bokach dobudowane pawilony, Służyły jako miejsce handlu. Dzisiaj możemy powiedzieć że były ot butiki. Wzniesiono go w latach 1763-1773 z inicjatywy ówczesnych właścicieli miasta - książęcej rodziny Czartoryskich herbu „Pogoń". W czasach, gdy właścicielką miasta była Aleksandra z Czartoryskich Ogińska (1730-1798) rozbudowana została część handlowa budowli, a na dominującej nad nią wieży założono zegar i jeden z pierwszych w Polsce piorunochronów. Siedlecki Atlas z ratuszowej wieży ma własne imię - „Jacek". Warto poszukać informacji dotyczących słynnego Jacka. Dzisiaj skwerek przed ratuszem jest zamknięty z powodu zagrożenia epidemicznego.

Kaplica Ogińskiej Siedlce

i

Autor: Marcin Mazurek

Idąc od "Jacka" przechodzimy obok najstarszego kościoła w Siedlcach, przechodzimy przez dawną bramę miejską, zburzoną w czasie wojny i dochodzimy do Kaplicy księżnej Ogińskiej. Tę kaplicę zbudował Zygmunt Fogiel. Oczywiście na polecenie Ogińskiej. Zygmunt Fogiel to był rysownik i malarz ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego, brata ciotecznego naszej księżnej. W tej kaplicy została pochowana a jaj trumna jest w podziemiach do dzisiaj.

Dzięki Aleksandrze Ogińskiej mamy w Siedlcach park nazwany imieniem jego założycielki.

Pałac Ogińskich Siedlce

i

Autor: Marcin Mazurek

Zanim jednak wejdziemy do parku, musimy przejść obok Pałacu Ogińskich. W nim obecnie mieści się Rektorat UPH.Pałac został wybudowany przez Kazimierza Czartoryskiego przed 1730. Powstał na miejscu dworów drewnianych. W 1775 Aleksandra Ogińska, po ojcu Michale odziedziczyła pałac wraz z dobrami siedleckimi. Przebudowała pałac według planów Stanisława Zawadzkiego. W centralnej części została dobudowana górna kondygnacja. Po bokach dobudowano dwa skrzydła poprzeczne. Była to pierwsza na ziemiach polskich budowla zawierająca motyw portyku kolumnowego. W pałacu 20 lipca 1783 i ponownie w 1793 gościł król Stanisław August Poniatowski. Po swojej pierwszej wizycie król skorygował plany górnych apartamentów, co było związane z niedogodnościami, jakich doznał. Gościem był tu również Tadeusz Kościuszko. W salach pałacu tworzyli poeci oświecenia: Franciszek Karpiński, Julian Ursyn Niemcewicz, Franciszek Dionizy Kniaźnin.

Dzisiaj do wielu miejsc dostęp jest albo ograniczony albo niemożliwy. Jednak gdy tylko zakończy się okres kwarantanny i będzie można wyjść na spacer, warto wybrać się do tych miejsc z zamiarem poznania ich historii. Bo często niewiele wiemy o  naszych miejscach związanych z historią Siedlec.