Z okazji Dnia Wody PWiK zachęca do oszczędzania wody i picia siedleckiej kranówki

i

Autor: fot. Monika Półbratek

22 marca - Dzień Wody!

Z okazji Dnia Wody PWiK zachęca do jej oszczędzania i picia siedleckiej kranówki [FOTO, AUDIO]

2023-03-22 10:29

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji pod Urzędem Miasta Siedlce stanęła dziś instalacja, którą przygotowało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Siedlcach. Pokazuje ona, że warto oszczędzać wodę i... pić ją prosto z kranu! Można się tam napić zdrowych napojów przygotowanych na bazie siedleckiej kranówki, wziąć udział w konkursie i skorzystać z innych niespodzianek.

Chcemy zachęcić do picia siedleckiej kranówki, zaznaczyć że jest ona bezpieczna i nadaje się do bezpośredniego spożycia, zawiera związki mineralne, jest określona jako średnio zmineralizowana i porównywalna z wodami źródlanymi, które są dostępne w sklepach. W Internecie pojawiły się opinie o kamieniu, który po zagotowaniu wody osadza się w czajniku. Otóż ten kamień ma się tam osadzać, bo związki mineralne w postaci kamienia są wytrącane z wody w czasie jej gotowania. Są to zatem pozytywne składniki, które powinniśmy na co dzień spożywać w wodzie nieprzegotowanej, zamiast kupować suplementy diety takie jak np. magnez – mówi Dariusz Kierzkowski, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Siedlcach.

Przy stoisku PWiK-u można zobaczyć specjalną instalację, ukazującą, jak wiele można zaoszczędzić, pijąc wodę prosto z kranu. Dziś (22 marca) rano zachęcał do tego mieszkańców miasta i okolic także prezydent Siedlec Andrzej Sitnik:

Mamy tutaj specjalny kosz, prezentujący 1 metr sześcienny wody w 667 półtoralitrowych butelkach. Od razu widać, ile będziemy mogli zaoszczędzić, pijąc kranówkę zamiast kupować wodę butelkowaną. Wiemy, ile kosztuje ona w sklepach, a tu możemy zapłacić 3, 54 zł za tysiąc litrów, więc namawiam wszystkich do picia wody z naszych wodociągów! – przekonywał prezydent.

Mieszkańcy Siedlec, którzy pochodzili do stoiska, chętnie brali udział w konkursach, a także częstowali się przygotowanymi przez pracowników PWiK-u gadżetami oraz zdrowymi napojami, które zostały przygotowane na bazie siedleckiej kranówki.

– Ja jestem za kranówką! Moje dzieci nie piją nawet przegotowanej wody, tylko biorą ją prosto z kranu. Oczywiście, że woda mi smakuje, jest czysta i dobra – powiedziała nam emerytka z Siedlec, która odwiedziła dziś stoisko PWiK-u. 

Wielu innych siedlczan także podkreśla, że lubi smak siedleckiej kranówki. Posłuchajcie, co mówią na ten temat w zamieszczonej poniżej sondzie.

POSŁUCHAJ SONDY z mieszkańcami Siedlec: czy piją wodę z kranu? Czy lubią kranówkę?

Stoisko PWiK-u pod Urzędem Miasta Siedlce można dzisiaj odwiedzać do godz. 16.00.

Sonda
"Wielka Woda" - co sądzisz o polskim serialu Netfliksa?